1 komentārs

Valdības ministru un Drošības policijas uzmanības lokā nonākusi viena no populārākajām joku lapām internetā – “Toma joki”. To, iespējams, pārņēmušas prokrieviski noskaņotas personas, lai par Latviju izplatītu negatīvus vērtējumus, ar mērķi mazināt ticību valsts varai.

Populārās joku lapas saistību ar anonīmiem interneta propagandas kanāliem pētījumā atklājis mediju entuziasts Jānis Polis. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde uzskata, ka interneta lietotājiem jāpalīdz attīstīt kritisko domāšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Toma joki” ir 15 populārākā Latvijas interneta vietne, kuru ar saistītām lapām “Facebook” tīklā apmeklē vairāki simti tūkstošu skatītāju mēnesī. Mediju entuziasts Polis izpētījis, ka septembrī joku tīkls nonācis Latvijas pilsoņa Ivana Staļnoja īpašumā. Staļnojs ir partijas “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” aktīvists, kas organizējis protestus pret krievvalodīgo skolu slēgšanu un saistīts ar Kremļa propagandas izplatītājiem. Paralēli viņam pieder arī interneta vietnes “nozagts.com” un “ukradeno.com”, kur galvenokārt lasāmas Latvijas politiķus nomelnojošas ziņas. Sasaistot ar “Toma joku” auditoriju, tās kļuvušas pieejamas plašam personu lokam.

Jānis Polis
interneta blogeris

Tas, ko redzam no publiski pieejamas, bet labi apslēptas informācijas, ir, ka aiz šiem interneta resursiem, kas sasniedz vairākus simtus tūkstošus, stāv cilvēki, kas iepriekš darbojušies dažādas pretvalstiskās organizācijās, publiski aicinājuši uz valsts varas gāšanu, ir bijuši saistīti ar cilvēkiem, kuri pieķerti, sadarbojoties ar ārvalstu valdībām.

Situācija ir gana satraucoša, jo “Toma jokus” galvenokārt izmanto jaunieši, kuri viegli var kļūt par dezinformācijas upuriem.

Tas, ko daudzi nesaprot, ka šīm interneta mājaslapām ir daudz lielāka sasniedzamība kā TV ziņu raidījumiem. Viņi to izdara bez jebkādām izmaksām, bez jebkādas kontroles, uzskata Polis

To, ka patiesībai neatbilstoša informācija internetā uzņem apgriezienus, atzīst Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Rita Ruduša. Īpaši tas vērojams pēc Donalda Trampa triumfa ASV vēlēšanās.

Rita Ruduša
Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore

Šādu viltus ziņu popularitāti un efektivitāti labi parādīja ASV prezidenta vēlēšanu kampaņa. Viltoto ziņu skaits bija milzīgs.

Drošības policijas TV3 ziņām nekomentēja, vai “Toma joki” nonākuši tās uzmanības lokā. Taču to apstiprināja kultūras ministre, kura atbild par mediju uzraudzību.

Dace Melbārde
kultūras ministre

Ir par to jāsatraucas! Arī valdībā tas ir pārrunāts, tāpat ar drošības institūcijām, kurām pienākums ir monitorēt šādus portālus. Otra būtiska lieta, ir mediju pratība un kritiskā domāšana, kas ir jāiestrādā vispārējā izglītībā gan arī mūžizglītības procesā. Tas nākamgad no Kultūras ministrijas puses plānots pastiprināti.

To, ka pēc ASV prezidenta vēlēšanām būtiski ir pieaugusi pret Baltijas valstīm vērstā Krievijas dezinformācija, liecina arī Eiropas Savienības dienestu izdotais “Dezinformācijas apskats”. Piemēram, Krievijas medijus populārs kļuvis apgalvojums, ka “Krievija deva Baltijas valstīm brīvību, par kurām tās tik ļoti sapņoja”, nepieminot faktu, ka tieši PSRS bija tā, kuras dēļ Baltijas valstis savu neatkarību zaudēja.

TOP komentāri

  • Homērs Simpsons
    0 0 0

    Homērs Simpsons

    Cenzuru ,velreiz cenzuru ! Atjaunot troikas ,sodit atbilstoši kara laika likumiem piefrontes zonā !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl