Ministri nespēj vienoties, kādus viesstrādniekus labāk aicināt uz Latviju

19 komentāri

Valdībai pirmdien, 6. novembrī, tā arī neizdevās vienoties par to, kā veidot imigrācijas sistēmu Latvijā un kuru profesiju viesstrādniekiem būtu jāatvieglo iebraukšana valstī.

Politiķi un dažādu nozaru pārstāvji strīdas par to, vai mums vajag tikai augsti kvalificētus imigrantus, vai arī “lēto darbaspēku”. Vieni biedē ar ekonomikas stagnāciju, ko izraisīs darba roku trūkums, bet otri – ar sociālo dempingu jeb to, ka lētie viesstrādnieki atņems maizi vietējiem speciālistiem.

Patiesībā plānotie atvieglojumi viesstrādnieku ievešanai ir salīdzinoši nelieli, un pat paši ierēdņi atzīst, ka darbaspēka trūkuma problēmu tie neatrisinās. Tomēr cīņa par to, kuras tieši profesijas tiks iekļautas atvieglojumu sarakstā, ir ļoti asa. Un tā turpinās jau gandrīz pusgadu.

Saeima februārī atviegloja prasības viesstrādnieku piesaistei. Pirmkārt, tika samazināts laiks, kuru darba devējam viesstrādnieks jāmēģina atrast Latvijā pirms drīkst viņu aicināt no ārzemēm. Otrkārt, tiks samazināta minimālā alga, ko drīkst maksāt viesstrādniekam. Tiesa gan, – tā joprojām būs vismaz par 20% lielāka nekā valstī vidējā, lai viņi neatņemtu darbavietas vietējiem.

Sarakstu, tieši kuru profesiju viesstrādnieki šos atvieglojumus saņems, sagatavojusi Ekonomikas ministrija. Tā rēķina, ka Latvijā jau tagad trūkst vismaz 10 000 eksakto zinātņu profesionāļu, tādēļ sarakstā atrodamas tādas profesijas kā kodolfiziķis, datorinženieris, neiroķirurgs un tā tālāk. Tas ir pa prātam uzņēmumiem, piemēram, informācijas tehnoloģiju jomā.

Maksims Jegorovs
“Accenture” Latvijas filiāles vadītājs

“Accenture Latvija” tikai vien gada laikā paņem 350 studentus darbā, kaut gan Latvijas augstskolas gada laikā izdod IT diplomus 500 studentiem. Protams, ka pārējā Latvijas IT industrija apmēram tādos mērogos attīstās.

Tomēr darbinieku trūkst arī citās jomās, īpaši lauksaimniecībā un autopārvadājumu biznesā. To pārstāvji uzskata, ka atvieglojumi viesstrādnieku piesaistīšanā pienākas arī viņiem.

Valdis Trēziņš
Asociācijas “Latvijas auto” vadītājs

Vietējo diemžēl nav. Un izskatās, ka nebūs. Jaunie negrib iet šo profesiju, kas ir diezgan smags darbs. Daļa jauniešu ir aizbraukuši. Vecie vairs nevar. Tātad gribi vai negribi, – lai mēs attīstītos, ir jāpiesaista šo trešo valstu šoferi, kuri vēl pagaidām ir.

Tomēr Ekonomikas ministrija uzstāj, ka nevar vienlaikus spriest par inženieriem un lēto darbaspēku.

Raimonds Aleksejenko
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Mēs negribam salikt vienā maisā augsti kvalificētos un zemi kvalificētos. Augsti kvalificētajiem kritēriji un riski ir citi nekā zemi kvalificētajiem. Vienkārši nevar pēc vienas mērauklas mērīt abus.

Turklāt netrūkst arī principiālu imigrācijas pretinieku. Piemēram, arodbiedrības iebilst pret atvieglojumiem ārstu un datorspeciālistu ievešanai. Tās uzskata, ka lētā darbaspēka ievešana šajās jomās par cietējiem padarīs tieši Latvijas iedzīvotājus.

Linda Romele
Latvijas brīvo arodbiedrību savienības eksperte

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, vidējais atalgojums IT speciālistiem ir virs 2000 eiro. Šis noteikumu projekts piedāvātu divas reizes zemāku darba samaksu. Tas, mūsu skatījumā, ir sociālais dempings. Mēs nevaram risināt darba spēka jautājumus.

Saduroties pretējām interesēm, ministri pirmdien valdības komitejas sēdē lēmumu pieņemt neuzdrošinājās. Tā vietā ierēdņiem atkal būs jāmēģina profesiju saraksts izlabot tā, lai tas apmierinātu visus.
19 komentāri