Miljons paštaisītu sveču – sāk kampaņu, lai uzceltu māju jauniešiem ar smagiem attīstības traucējumiem

6 komentāri

Sākta sabiedrības atbalsta kampaņa, lai taptu grupu mājas izveide jauniešiem ar smagiem attīstības traucējumiem. Lai šo ideju īstenotu, nepieciešams finansējums, tādēļ vairāk nekā 20 jaunieši katru dienu rosās sveču darbnīcā un darina skaistas sveces.

Idejas autori aprēķinājuši, lai jaunieši sakrātu naudu, pārdodot paštaisītās sveces – tas viņiem aizņemtu 60 gadus, tāpēc līdzcilvēki aicināti gan ziedot, gan iegādāties sveces.

Dienas centrā, kas ierīkots Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi paspārnē, jau ceturto gadu darbojas sveču darbnīca. Te notiek liela rosība – jaunieši ar garīga un fiziska rakstura traucējumiem darina sveces. Tā ir arī iespēja mācīties strādāt.

Dienas centra ergoterapeite Dita Rituma stāsta: “Mēs redzam, ka viņi piedzīvo tieši tās pašas emocijas, kā jebkurš cilvēks, kad viņš ir izdarījis kaut ko labu un kad viņam sanāk. Un jo vairāk sanāk, jo vairāk gribas darīt.”

Ideja par sveču darbnīcu aizgūta no kolēģiem Vācijā, šis sveču parafīns ir cilvēkam nekaitīgs, to var droši ņemt rokās. Sveču darbnīcā ik dienu uz maiņām strādā 20 dienas centra jauniešu.

“Cits dažas minūtes dienā, cits vairākas stundas, bet mēs redzam šo četru gadu laikā, kā pieaug viņu prasmes un spējas veikt produktīvu darbu, un tad tas ir ārkārtīgi liels gandarījums mums. Šī tehnika, kuru mēs izmantojam ļauj sadalīt šo aktivitāti un uzdevumus vairākos mazos solīšos, viens lauž parafīnu mazos gabalos, cits lielos, cits liek iekšā formās, un darbs ar parafīnu ir ārkārtīgi patīkams rokām,” bilst Rituma.

Dienā jaunieši uztaisa ap 60 sveču. Viena no brašākajām sveču taisītājām ir Zanda, kura dienā mēdz izveidot pat 15 sveces.

“Visvairāk man patīk jaukt krāsas kopā. Nav tādas vienas [krāsas], es tā vairāk pēc garastāvokļa. Es atnāku un vienkārši kombinēju krāsas,” stāsta Zanda.

Lielais mērķis aiz šīs sveču darbnīcas ir grupu mājas izveide, kurā varētu dzīvot jaunieši ar smagiem garīgiem un fiziskiem traucējumiem.

Latvijas kustības par neatkarīgu dzīvi vadītāja Inga Šķestere norāda: “Tāpēc mums radās šis kampaņas nosaukums – miljons sveču grupu mājai. Tajā pašā laikā mēs sapratām, ka miljons sveču mēs nespējam saražot un nespējam pārdot, jo mums vajadzētu 60 gadus, lai mūsu jaunieši to varētu izdarīt, bet mums nav to 60 gadu, mums šo pakalpojumu vajag tūliņ.”

Organizācijā uzsver, ka arī cilvēkiem ar attīstības traucējumiem ir tiesības dzīvot pilnvērtīgu, patstāvīgu dzīvu viņu pašu spēju robežās. Grupu māja ir pakalpojums, kurā saņemot ikdienā nepieciešamo atbalstu, var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi sabiedrībā, arī tad, ja jauniešiem nepieciešamais atbalsts ir gana liels.

“Šobrīd visi mūsu jaunieši dzīvo ģimenēs, visi ir savu vecāku vai tuvinieku aprūpēti un mīlēti, bet ņemot vērā, ka jauniešiem ir smagi attīstības traucējumi, ģimenes, protams, nogurst. Otrkārt, vecāki vienkārši noveco, un ar laiku vairs nespēj sniegt aprūpi. Treškārt, jauniem cilvēkiem, kaut arī viņiem ir traucējumi, viņiem vajag savu dzīvi, dzīve ar vecākiem ir dzīve ar vecākiem,” norāda Šķestere.

Zanda, kura pati jau trīs gadus dzīvo grupu mājā, stāsta, ka ikdienā viņai patīk būt neatkarīgai, bet no otras puses – apzināties, ka blakus vienmēr ir kāds, kas var palīdzēt. “Neskatoties uz manu veselību, man palīdz būt patstāvīgai, vienkārši pielāgoties pie savas veselības, bet tas ir arī atbalsts. Viena pati es to nevarētu,” saka Zanda.

Atbalstīt jauniešu kustību var ikviens, iegādājoties viņu darbnīcā darinātās sveces Imantas 8.līnijā, gan arī vienkārši ziedojot un sniedzot jebkāda veida palīdzību, kas var tuvināt jauniešus sava sapņa sasniegšanai – ziedojumu konts: LV36HABA0551043713971.

6 komentāri