Principiāls notikumu pavērsiens būs, ja ērglienei Mildai perēt olas talkā nākušais tēviņš sāks nest arī barību, pauž ornitologs

11 komentāri
Principiāls notikumu pavērsiens būs, ja ērglienei Mildai perēt olas talkā nākušais tēviņš sāks nest arī barību, pauž ornitologs
PUBLICITĀTES FOTO

Populārākajā no Latvijas Dabas fonda (LDF) Jūras ērgļu tiešsaistes ligzdām Durbē ligzdojošajai ērglienei Mildai, kuru marta beigās vienu atstāja iepriekšējos sešus gadus saskanīgais partneris Raimis, talkā pēdējās dienās perēt olas nācis jauns tēviņš, kurš nodēvēts par Čipu, liecina jaunākie notikumi tiešsaistes ligzdā.

Kā vēstīts, Jūras ērgļu ligzda Durbē kopš marta beigām norisinās notikumi, kādus tā vēl nebija pieredzējusi – pazuda jūras ērgļu tēviņš Raimis, bet Milda ilgu laiku neatstāja ligzdu un pašaizliedzīgi turpināja sildīt olas, ilgāku laiku iztiekot bez barības. Pēcāk viņas tuvumā parādījās vairāki jauni ērgļi, taču neviens no tiem Mildai tā arī pa īstam nepalīdzēja, iekams jaunais tēviņš, kurš nodēvēts par Čipu, sāka perē Mildas olas, kas dokumentēts arī Dabasdati.lv forumā.

LDF mikroblogošanas vietnes “Twitter” 14. aprīlī apstiprinājis, ka Durbes jūras ērgļu ligzdas tiešraidē negaidīts, lai arī teorētiski pieļauts notikums, jaunais tēviņš ir sācis perēt Mildas olas.

Kā var vērot notikumu hronoloģijā, tad 14. aprīlī agri no rīta Milda piecēlās, izstaipījās un ielēca zarā. Līdzko tēviņš ielēca ligzdā, Milda aizlidoja uz tālo koku bebrainē. Tēviņš uz laiciņu aizlidoja pēc koka zara un vēl pāris reizes to atkārtoja. Pēc tam aizlidoja garām Mildai, un viņa atgriezās ligzdā. Vēlāk jaunais tēviņš atnesa sausas zāles kušķi, un Milda vēlreiz izlidoja, atstājot Čipu pie olām. Ērgļu tēviņš tās paripināja un gandrīz uzsēdās olām virsū, bet tomēr piecēlās, pastāvēja un aizlidoja. Milda turpināja perēt, kamēr otrs ērglis atnesa zaru, kas gan Mildai traucēja, par ko viņa izrādīja neapmierinātību, pīkstot, kamēr jaunais tēviņš ielēca labās puses zarā.

Pēcāk jaunais ērglis, kas vēlāk nodēvēts par Čipu, ielēca ligzdā, beidzot izšķiroties par perēšanu un Milda aizlidoja. Milda izlidoja un atgriezās, kamēr jaunais tēviņš viņai sekoja un apsēdās augšējos zaros, abi sasaucās. Pēc tam Milda turpināja perēt, līdz piecēlās un nesteidzīgi uzkāpa augšējā zarā un aizlidoja, taču drīz vien atgriezās, turpinot perēt. Pēc tam, kad jaunais tēviņš kārtējo reizi bija atgriezies atpakaļ ligzdā ar resnu zaru, Milda aizlidoja pēc barības, atstājot Čipu nakti no 14.aprīļa uz 15.aprīli ligzdā perēt olas. Vien 15.aprīļa rītā neilgi pēc plkst. 9.00 netālu no ligzdas dzirdama bija dzirdama ērgļu sasaukšanās un pēc brīža ligzdā ielidoja Milda, pārņemot perēšanas stafeti.

15.aprīlī pa dienu Milda vairākkārt uz kādu laiku aizlidoja ieturēt maltīti, līdz atgriezās un turpināja perēt olas.

LDF ornitologs Jānis Ķuze, komentējot jaunākos notikumus ligzdā fonda mikroblogošanas vietnes “Twitter” kontā, 15. aprīlī atzinis, ka šāds notikumu pavērsiens ir negaidīts, tomēr saskan ar LDF jau iepriekš komentēto par neligzdojošiem putniem, kas klejo apkārt un meklē teritoriju/partneri, dažkārt ar “spēlējot ģimenē” gan vienatnē svešās ligzdās, pārkārtojot ligzdu, gan ar pretējā dzimuma putnu. “Šīs ligzdošanas sezonas kontekstā būtiskākais jautājums ir par to, vai tēviņš sāks nest barību – tas būtu principiāls notikumu pavērsiens. Ja putns sniegs limitētu atbalstu, piemēram, perēs, bet barību nenesīs, sekmīgas ligzdošanas iespēja pat gadījumā, ja kāda no olām izšķilsies, būs ļoti maza,” atzīst Ķuze.

Ornitologs skaidro, ka ērgļu mātīte Milda tagad daudz laika pavada ārpus ligzdas, jo ir spiesta baroties.

Kā liecina informācija forumā, tad, 15.aprīļa izskaņā, palēnām satumstot, Čips vairākas stundas perēja olas, iekams ligzdā, visticamāk, ieturējusi maltīti atgriezās Milda un turpināja perēt, līdzko iestājās tumsa.

Tiešsaistes ligzdas vērotāji dalījās sajūsmā par notikumu pavērsienu ligzdā. “Es ļoti priecājos, ka tas Čipendeils ir Mildai. Citādi sirds plīsa skatoties to nedēļu, cik izmisusi un nomocījusies viņa bija pēc Raimja pazušanas. Bet tomēr aizdomīga tā jaunā Mildas drauga uzvedība. Ja jau viņš ir bijis par tēti un zina, kas ir olas un ka tās ir jāperē, vai tad instinkts neliek ērgļu tēviņiem nest dzīvesbiedrei ēdienu uz ligzdu, kamēr viņa perē?” novērojumos dalās foruma lietotājs ar segvārdu Emotion.

Lietotāja ar segvārdu Vērotāja zināja atbildēt, ka: “Neko daudz “paiku” perēšanas laikā ērgļu tēviņi nenes. Vairāk atbalsts izpaužas ar to, ka tēviņš aizvieto mātīti, bet tā aizlido atpūsties un arī paēst.”

Skaties.lv jau ziņoja, ka Latvijas Dabas fonda tiešraides video pazīstamais Mildas līdzšinējais partneris Raimis tā arī neatgriezās no pārtikas meklējumiem, Mildai perēšanas laikā paliekot vienai. Raimis ir pazudis kopš 27. marta un, visticamāk, gājis bojā, dodoties medībās, vai nopietni savainots, pieļāva LDF.

Mildai ilgāku laiku nācās cīnīties ar barības trūkumu un atvairīt svešu jūras ērgļu pāri, kas izrādīja interesi par ligzdu. Pēc vairāk nekā nedēļu ilgās badošanās ērgliene ik periodiski ligzdu un perējumu tomēr pameta, lai dotos barības meklējumos. Pēcāk viņas tuvumā sāka apgrozīties vairāki ērgļu tēviņi.

Lasi vēl:

11 komentāri