Mežu izciršana un nelegālas medības apdraud daudzas putnu sugas Latvjā

Komentāri

Aktīva mežizstrāde, lauksaimniecībā izmantotās ķimikālijas un nelegālas medības – tie ir galvenie iemesli, kāpēc apdraudēta virkne putnu sugu Latvijā un visā Eiropā. Turklāt Latvijā situācija ir nopietnāka nekā citviet Eiropā, atzīst šīs nozares eksperti.

Bioloģijas doktore Māra Janaus, kura savulaik darbojās pētnieku grupā, kas strādāja pie Sarkanās grāmatas izveides, stāsta – no pirmajā grāmatā iekļautajām 13 putnu sugām šobrīd Latvijā sastopamas vien 10. Tātad trīs sugas gājušas mazumā. Piemēram, pēdējo 40 gadu laikā neviens nav atradis Latvijā lielā piekūna ligzdu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto:

No vienas puses sugu izzušana ir dabisks process un saistīts arī ar to, ka mainās klimats. Taču lielā mērā tās ir sekas lauksaimniecībā izmantotajām ķimikālijām un tam, kā vispār tiek apsaimniekotas lauku un mežu teritorijas.

Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs:

Lauksaimniecībā tie lielākie riski droši vien drīzāk būs nākotnē. Meža putnu indekss ir mums mazinājies pēdējā laikā, un tas ir viens no uztraucošiem apstākļiem, tāpēc, ka mežsaimniecība Latvijā mums kļūst arvien dabai nedraudzīgāka.

Starptautiskā pētījumā noskaidrots, ka kopumā Eiropas Savienības valstīs apdraudēta gandrīz piektdaļa putnu sugu. Ornitologs pieļauj, ka Latvijā tā var būt pat gandrīz trešdaļa.

Aktīvas mežizstrādes dēļ desmit gadu laikā pēc ornitologa aprēķiniem Latvijā ir pazuduši 80% no mežirbju populācijas. Tomēr precīzākiem minējumiem būtu jāsagatavo jauns Latvijas “sarkanais saraksts”, kas nav atjaunots un papildināts vismaz 15 gadu.

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl