Mežs ir vērtība, ko nevaram izskaitīt

Komentāri
Mežs ir vērtība, ko nevaram izskaitīt
Foto: Toms Grīnbergs

Ar miljardo eiro, ko AS ”Latvijas valsts meži” iemaksājusi valsts budžetā, valsts un sabiedrības labklājība tiek būtiski veicināta dažādās sabiedrībai svarīgās nozarēs, tostarp veselības aprūpē. To atzīst kardiologs Andrejs Ērglis, novērtējot uzņēmuma sociāli atbildīgo nostāju, kā arī koptos un veselībai tik ļoti nepieciešamos mežus.   

Būt sociāli atbildīgam

Esam izdzīvojuši grūtus laikus ar smagām krīzēm, un viena no nozarēm, kas mūs, latviešus, ir noturējusi, ir kokrūpniecība. Tā Latvijai vienmēr ir bijusi ļoti svarīga – ne vien kā ekonomiski izdevīga industrija valsts attīstībai, bet arī kā vērtība mums pašiem. Un AS ”Latvijas valsts meži” šajā ziņā ir paveikusi neizmērojamu darbu – nodrošinot mūs ar koptiem mežiem, veicinot valsts ekonomisko izaugsmi un ieguldot sabiedrības labklājībā, veicot būtiskas iemaksas valsts budžetā.

Apzināties, ka uzņēmums ir sociāli atbildīgs – vai tas ir lielāks vai mazāks –, sniedzot savu ieguldījumu valsts attīstībā, ir patīkami. Jebkāda veida ienākumi valsts budžetā tiek novirzīti tik svarīgām nozarēm kā drošība, izglītība, zinātne un, protams, veselības aprūpe. Veicot sociālās iemaksas, mēs paši, protams, veselības aprūpei novirzām to 1 %. Taču lielāko lauvas tiesu nosedz valsts budžets. Un, jo lielāki ir valsts budžeta ienākumi, jo vairāk iegūst arī veselības nozare – medicīnu ir iespējams pilnveidot, uzlabot, kā arī ieviest jaunākās tehnoloģijas.

Veselību rast mežā

Runājot par meža ietekmi uz veselību – ir pilnīgi skaidrs, ka mežs ir efektīvākais veids, kā mēs iegūstam tīro gaisu un skābekli. Mežs veido klimatu – un tas secīgi arī ietekmē un veido mūsu veselību. Turklāt no meža arī ir atkarīga mūsu mentālā veselība, kas ir tikpat svarīga, cik fiziskā veselība. Mežā staigājot, sēņojot, ogojot, skrienot un pat vienkārši sēžot, meditējot – tā mēs saglabājam savu veselību, nomierinām prātu.

Andrejs Ērglis,
kardiologs

Mēs tiešām varam būt pateicīgi par to, cik pieejami mums ir meži, jo īpaši salīdzinot ar lielpilsētām Ķīnā, Japānā, Indonēzijā – šādās zemēs cilvēkiem pieeja mežam ir krietni ierobežota. Iespējams, ka ir pat iedzīvotāji, kas savā dzīvē līdz mežam nemaz nav tikuši. Jāteic arī, ka man pašam mežs ir vairāk vajadzīgs – es bez tā nevarētu dzīvot. Jo ilgāk esmu mežā, jo labāka ir sajūta.

Mežs ienāk pilsētā

Kā mēs visi zinām – mežs ir tas, kas nosaka Latviju kā zemi. Esam ļoti zaļa valsts, gluži kā no Imanta Ziedoņa pasakas – mežs ienāk pilsētā. Mežs pēc būtības nosaka to, kā esam auguši un dzīvojuši. Vienā vai citā veidā ikviens Latvijas iedzīvotājs ir saskāries ar mežu. Un tā ir vērtība, ko mēs īsti nevaram izskaitīt. Tāpēc arī ir ārkārtīgi svarīgi, ka mūsu meži tiek kopti. Šeit savu darbu ieliek mežkopji, un, runājot par valsts mežiem, – šeit arī neizmērojamu darbu ieguldījusi tieši AS ”Latvijas valsts meži” apsaimniekošanas prasme. Mani aizkustina Latvijas valsts mežu piekoptā prakse – ja vienu koku nocērt, tad tā vietā tiek iestādīti divi jauni.

Tāpat ir jāsaprot, ka mežam ir nepieciešams laiks, lai varētu attīstīties un izaugt. Un tieši tas pats ir ar cilvēkiem – mēs augam, pamazām gūstam jaunas zināšanas. Viss nenāk uzreiz – ir nepieciešams laiks un rūpes. Tas ir tas, kas mums būtu jāmācās no mežkopjiem un pašiem mežiem. Kā jau esmu izteicies iepriekš, ja mēs tā domātu par citām dzīves lietām, kā par mežu stādīšanu – mūsu dzīves kļūtu daudz labākas.