Mežotnes pils un Igates pils meklē jaunus saimniekus

1 komentārs

Nākamnedēļ pārstāvji no jaunveidojamā Cēsu novada diskutēs, kādiem mērķiem vislabāk izmantot Lielstraupes pili. Tas ir īpašums, kurā reiz bija narkoloģiskā slimnīca. Veselības ministrijai tā vairs nav vajadzīga. Vienlaikus, jaunus saimniekus meklē vēl divi citi kultūrvēsturiskie objekti – Mežotnes pils Bauskas novadā un Igates pils Limbažu novadā.

Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ), kas gadiem ilgi ieguldījuši milzu līdzekļus Mežotnes pils restaurācijā un iekārtošanā, nu vēlas tikt vaļā no 89 hektārus lielā pils kompleksa.

“Šīs ēkas ir domātas vai līdz šim ir lietotas tūrisma vai viesmīlības nozarē, un tas nav tas, ar ko nodarbojas Valsts nekustamie īpašumi, un arī neplāno nodarboties,” norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Mežotnes pils līdzšinējām nomniekam, kas pilī nodarbojās ar viesnīcas biznesu, uzkrājās nodokļu parāds, un pērn nācās lauzt līgumu. Tāpēc, meklējot ilgtspējīgu modeli, izskan divi varianti – Mežotnes pils kompleksu pārdot publiskā izsolē privātajam investoram vai atdot Bauskas novada domei. Tā šonedēļ izteica vēlmi apsaimniekot Mežotnes pili, taču pašvaldībai vienai nebūšot 100 000 eiro, kas ir uzturēšanas izmaksas gadā. Turklāt Bauskas novada domi biedē pils kompleksa sakārtošanai aprēķinātie kapitālieguldījumi 4,4 miljoni eiro.

“Tomēr mēs aicinājām kultūras ministriju un kultūras mantojuma pārvaldi nākt ar savu redzējumu, lai pils paliktu valsts īpašumā ar muzeja vērtību, ar pils muzeja funkciju. Ja pārnāktu pašvaldības īpašumā, mums ir jārēķinās ar konkurences ierobežojumu. Ar tūrisma pakalpojumiem pašvaldība nedrīkst nodarboties, jo citādāk mēs iejaucamies brīvajā konkurencē,” saka Bauskas novada domes izpilddirektore Ineta Ruhocka.

Ja Mežotnes pili pārdotu kādam privātajam investoram, Bauskas novada domei bažas, ka kultūrvēsturiskais objekts vairs nebūs brīvi pieejams sabiedrībai un varētu būt risks pils nepienācīgai uzturēšanai. Sarunas par Mežotnes pils likteni vēl priekšā. Tikmēr skaidrība šonedēļ ieviesta par kādu citu pili – Igates pili.

Valstij piederošo Igates pili Limbažu novadā lemts pārdot izsolē, jo katru gadu tās uzturēšana radot valstij zaudējumus. Igates pils kompleksa tehniskās uzturēšanas izmaksas ir 129 000 eiro gadā. Vispirms nepieciešami steidzami remontdarbi, un tāme aprēķināta 287 000 eiro apmērā.

Tā kā Igates pili nav plānots izmantot valsts pārvaldes funkciju veikšanai un interesi neizrādot pašvaldība, VNĪ neredz jēgu šo kompleksu paturēt savā bilancē.

“Mēs uztveram kā zaudējumus, jo saimnieciskās izmaksas būtu pamatotas, ja pretī būtu arī ieņēmumi vai arī būtu lietotājs, kas lietotu šīs ēkas,” norāda Vārna.

Iepriekš Igates pilī uz nomas tiesību pamata privātais komersants bija izveidojis viesnīcu. Darbojās te līdz 2019.gadam. VNĪ izsolīja jaunas nomas tiesības, taču neviens nepieteicās.

Maksimāli pieļaujamais nomas periods esot pārāk īss, lai nomnieks atgūtu uzturēšanas ieguldījumus. Taču par iespēju nopirkt Igates pili esot saņemta interese.

“Veicam vērtējumu. Skaidrs, ka ir tirgus vērtējums un ir kaut kāda atlikusī vērtība, kas ir mūsu bilancē, un, izejot no tā, tiks noteikta cena, tiks izsludināta atklāta izsole. Mēs esam saņēmuši interesi par Igates pils kompleksa iegādi, bet šobrīd nekādas pārrunas neveicam un nekādu papildu informāciju nesniedzam,” pauž Vārna.

Tikmēr novārtā pamestā Lielstraupes pils beidzot tiks pie sava jaunā īpašnieka – pašvaldības. Šobrīd vēl Pārgaujas novads, bet pēc teritoriālās reformas pils būs Cēsu novada valdījumā. Lielstraupes pils pamesta ir kopš 2017.gada beigām līdz ar narkoloģiskās slimnīcas likvidēšanu, un telpu sliktais tehniskais stāvoklis bija iemesls, kāpēc slimnīcu slēdza.

Veselības ministrija pati vien vainīga bija, jo par pils uzturēšanu pat pēc narkoloģiskās slimnīcas vadības lūgumiem nelikās ne zinis. Avārijas stāvokļa novēršanai atsevišķās telpās un steidzamajiem remontdarbiem veselības ministrijas sākotnējā tāme bija teju pusmiljons eiro. Topošo jauno īpašnieku – Pārgaujas novada domi – tas nebiedējot. Līdzko Lielstraupes pils būs atdota pašvaldībai, uzreiz tikšot rakstīti projekti Eiropas Savienības fondu naudas iegūšanai. Pēc tam pils kļūšot par multifunkcionālu centru ar uzsvariem uz kultūras tūrismu un izglītību.

1 komentārs