“Mēs nevaram vairs attīstīties” – zemniekus satrauc graudu ražas dramatiskais kritums

13 komentāri
“Mēs nevaram vairs attīstīties” – zemniekus satrauc graudu ražas dramatiskais kritums
Ilustratīvs foto: LETA

Šogad graudu tiks ievākts par trešo daļu mazāk nekā pērn, bet graudu cena samazinājusies gandrīz uz pusi, tā norāda biedrība Zemnieku saeima.

Lauksaimnieki nupat kā vērsušies Zemkopības ministrijā ar lūgumu palīdzēt. Ja palīdzības nebūs, tad graudkopības sektors tuvāko divu gadu laikā izjutīšot pamatīgu triecienu un pavasarī var būt pavisam bēdīga aina.

Zemnieks no Bauskas novada Andris Grantiņš rāda ziemas kviešus, kas augustā cietuši no biežajām lietavām. Tā rezultātā saimniecībai ieņēmumi kritušies par 30%. Pārdot šos graudus vajadzēs lētāk, turklāt arī graudu biržas cenās ir vērojams samazinājums.

Foto

Andris Grantiņš, z/s Eriņi īpašnieks:
Šogad ir liels mitrums, slikta kvalitāte, slikta cena. Domāju, ka nevienam neko nemaksās. Šī nozare iet pašplūsmā uz nolemtību. Salīdzinot, kā ir vadīta lopkopības nozare – ka pie mazākām cenu izmaiņām ir valsts kompensācijas.

Trešo gadu graudaugu nozarē samazinās ienākumi, zemnieki saka, taču izdevumi paliek tajā pašā līmenī. Graudkopji no valdības neprasa kompensācijas par radītiem zaudējumiem laikapstākļu dēļ, bet gan ražošanas paplašināšanai. Piemēram, lai sliktajos laika apstākļos cietušos graudus varētu kaltēt lielākā apjomā.


Liene Grantiņa, z/s Eriņi grāmatvede:

Mēs prasām atbalstu, lai varētu uzcelt jaunas kaltes, par to, lai varam nopirkt klāt tehniku. Mēs nevaram vairs attīstīties, jo pie šīm graudu cenām un šīm milzīgajām izmaksām ir tāda situācija, ka saimniecības attīstība faktiski ir apstājusies.

Pirms nedēļas biedrība Zemnieku saeima, kuras biedri saražo 60% no visa graudu kopapjoma, nosūtījusi vēstuli Zemkopības ministrijai ar lūgumu izskatīt un ieviest vairākus atbalsta pasākumus, lai uzlabotu situāciju nozarē.

Video

13 komentāri