“Mēs esam maza tauta, mums jāturas kopā!” Iedzīvotāji Latvijā svin valsts 101.dzimšanas dienu

0 Komentāru

18. novembrī svētku pasākumi galvaspilsētā sākās ar ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Doma baznīcā, pēc kura iedzīvotāji tika gaidīti pie Brīvības pieminekļa, kur notika ziedu nolikšanas ceremonija.

Pieminekļa pakājē tika guldīti ziedi, galvenokārt Latvijas valsts karoga krāsās, lielākus un mazākus ziedu pušķus papildinot ar lentēm Latvijas vai citu valsts karogu toņos.

Nacionālo bruņoto spēku orķestra pavadījumā ziedus nolika gan valsts augstākās amatpersonas, gan visu paaudžu cilvēki, tai skaitā ģimenes ar bērniem.

Pēc valsts himnas nodziedāšanas daudzi sanākušie izmantoja izdevību sasveicināties ar valsts prezidentu Egilu Levitu. Viņam šī ir pirmā Latvijas neatkarības diena, Valsts prezidenta amatā esot.

Sanākušo vidū bija arī tādi, kas paši cietuši no svešas varas, aizstāvot neatkarīgu Latviju, un piedzīvoto spilgti atceras vēl šodien.

“Pirmo reizi tās izsūtīšanas, jūs varat iedomāties – vīriešus atdalīja no ģimenēm, mēs esam ļoti daudz un smagi cietuši, arī ne tikai fiziski un materiāli, bet arī garīgi, un joprojām daži baidās, ka tik kāds neklausās. Pārdzīvot tos Staļina laikus… Bērni, visi baidījās runāt kaut ko skaļi, bet toreiz arī tu varēji neko nedarīt, viens ņēma “nostučīja”, un ar tevi ir cauri,” atminas atvaļināts NBS pulkvedis Hipolīts Sventeckis.

Savukārt svētku dalībnieks Jānis LNT Ziņām pastāstīja: “Man no 18 gadu vecuma katru gadu ir bildes pie Brīvības pieminekļa no tiem laikiem, kad mēs kojās dzīvojām un no tiem laikiem, kad Latvija ir brīva, un es varu šeit brīvi justies, vēlētos simts gadus vēl šeit nodzīvot.”

Izrādīt cieņu un pateikt paldies tiem, kas cīnījās par neatkarīgu valsti, ir galvenais iemesls, kāpēc iedzīvotāji uzskata par svarīgu valsts dzimšanas dienā pulcēties pie Brīvības pieminekļa.

Svētku dalībniece stāsta: “Mēs cenšamies atnākt pie pieminekļa, nolikt ziedus, noskatīties parādi, vakarā salūtu, un es atceros tos laikus, kad nevarēja šeit atnākt, kad bija aiztaisīts ciet šeit 18. novembrī viss, tā kā es esmu priecīga, ka es un mani bērni var arī atnākt šeit brīvi.”

Savukārt svētku dalībniece Valentīna norāda: “Šī ir mūsu valsts brīvības diena, mēs varam sarunāties, braukt visur kur vien vēlamies, un par to es arī priecājos un esmu lepna par mūsu Latviju.”

“Tas ir liela dāvana mums visiem, ka mūsu valsts pieder mums, mums jau ir 101 gads,” saka svētku dalībniece Marina.

Brīvības pieminekļa pakājē pulcējās arī ģimenes ar bērniem, un, kā uzskata LNT ziņu uzrunātie vecāki, bērniem jau no mazotnes jāpiedalās valstij tik būtiskos notikumos.

“Bērniem parādām, kas ir brīvības piemineklis, mums tieši gadījās redzēt, ka mainās sardze, viņiem tas ir īpaši, sevišķi mums ir trīsgadnieks, kuram ir kāpēc, kāpēc,” bilst svētku dalībniece Aiga.

Vienlaikus iedzīvotāji Latvijai un tās iedzīvotājiem dzimšanas dienā vēl vairot kopības sajūtu ne tikai svētkos, bet arī ikdienā. Svētku dalībnieks Māris saka: “Kopību un ne tikai svētkos, bet arī ikdienā, mēs esam maza tauta, un mums jāturas kopā.”

0 Komentāru