Mērķētas terapijas nozīmēšanai vēža slimniekiem trūkst testu

1 komentārs

Latvijas vadošie onkologi šonedēļ vērsās pie Veselības ministrijas un Saeimas deputātiem, aicinot palielināt valsts apmaksāto biomarķieru testu skaitu – analīzes vajadzīgas mērķētas terapijas nozīmēšanai onkoloģisko slimību pacientiem, vēsta TV3 Ziņas.

Lai vēža slimniekiem nozīmētu individuāli piemērotu terapija, ir jāveic biomarķiera tests. Tas pēta audzēja uzbūvi un tā mutāciju, tādējādi ārstiem ļaujot piemeklēt atbilstošākos medikamentus.

“Katram testam pretī stāv medikaments, kas nodrošina šo terapijas efektivitāti. Tātad šis medikaments konkrētā vēža šūnā bloķē šo pataloģisko defektu, līdz ar to pacients iegūst spēcīgāku terapiju, efektīgāku, mēs šo vēža šūnu varam nogalināt labāk,” pauda Latvijas onkologu un ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja Aija Geriņa-Bērziņa.

Taču patlaban no akūti nepieciešamā testu daudzuma – 21 -, valsts apmaksā mazāk par desmit.

“Tā Latvijas problēma ir taisni tas, ka viņi ir, bet valsts nosaka tikai četrus šos marķierus. Pārējo visu nosaka zāļu ražotāji. Bet bez šī marķiera mēs nevaram izvēlēties terapiju,” skaidroja Geriņa-Bērziņa.

Tādēļ testēšanu visbiežāk veic pacienti paši vai to apmaksā zāļu ražotāji, piemeklējot piemērotākos medikamentus no sava klāsta. Turklāt testi tiek veikti nevis Latvijā, bet kaimiņvalstīs, kas procesu palēlina.

“Un pacienti var zaudēt, ir vēža veidi, kur šīs izšķirošais mēnesis vai nedēļa var būt ļoti svarīga. Bet mēs, kā pacientu organizācija uzskatām, ka mums ir svarīgi ne tikai šie testi, tie, protams, ir vajadzīgi un tā situācija ir pilnīgi nenormāla, ka valsts to neapmaksā, it īpši tajos gadījumos, kad ir zāles, bet mūsu prioritāte ir, lai katrs šāds tests ietu tandēma ar zālēm,” teica Melanomas pacientu atbalsta biedrības vadītāja Olga Valciņa.

Pacientu organizācijas un onkologi uzsver – valstī ir jāpalielina gan marķieru testu skaitu, gan jānodrošina, ka tiem pretī būs piemērotas valsts kompensētas zāles.

“Tas mūsu mērķis būtu, lai valsts kompensē kaut vai šos 20 pašreiz aktuālos gēnu testus, kuram pretī būtu valsts apmaksātā terapija. Un arī tas, lai šī testēšana būtu vienā vietā, lai būtu sakārtota šī loģistika. Pirmām kārtām pacientu tiešais ieguvums būtu ātrums. Es ceru, ka tiks vaļā no tā, ka pacients šobrīd ir atbildīgs un skraida ar saviem parafīna blokiem no vienas laboratorijas uz otru, kā tas notiek šobrīd,” sacīja eksperte.

Patlaban esot sākti priekšdarbi, lai paplašinātu biomarķieru diagnostikas iespējas, uzsver Veselības ministrijā. Valsts Pataloģijas centrs ir veicis iekārtu un reaģentu iepirkumu, kas ļaušot saīsinot laiku, kurā pacienti tiek pie rezultātiem.

Veselības ministrijas ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka

“Bet šeit ir jāsaprot, ka šo testu veikšanai ir nepieciešams finansējums. Un tas ir atkarīgs arī no nākamā gada budžeta iespējām. Mēs, protams, domāsim un izskatīsim iespēju vismaz daļu no šiem marķieriem nākamajā gadā iekļaut un palielināt šo iespēju pacientus tos saņemt.”

Tomēr, kā iepriekš pauda veselības ministre Ilze Viņkele, visu vēlmju sarakstu, proti, 21 biomarķiera diagnostikas nodrošināšanu, kā tas tiek darīts citviet pasaulē, nākamgad izpildīt gan nevarēšot.