Mentālā veselība: Latvijā atvērta pirmā jauniešu garīgās veselības istaba

3 komentāri

Latvijā atvērta pirmā jauniešu mentālās veselības istaba, kurā konsultāciju laikā izmantos virtuālo realitāti. Idejas autori šādā veidā cer veicināt psihoterapijas pieejamību, arvien jaunos, inovatīvos veidos uzrunājot jauniešus. Konsultācijas šeit būs pieejamas bez maksas.

Mentālās veselības pārbaudes jeb “check-up” punkts būs pieejams pusaudžiem un jauniešiem vecumā no 12 līdz 25 gadiem. Atbalstu te būs pieejams arī viņu vecākiem. Šeit būs iespēja veikt mentālās veselības profilaktisku pārbaudi, aprunāties ar speciālistu, kā arī saņemt padomus turpmākai rīcībai. Pirmais šāds punkts atvērts Rīgā, bet  laiku cer atvērt punktus arī citviet

“Galvenie ieguvumi, ko šī tehnoloģija ļaus sasniegt, pirmkārt, tas ļaus aizsniegt jauniešus it sevišķi vietās, kur šie pakalpojumi ir grūtāk pieejami. Latvijas situācijā tas ir visur ārpus Rīgas,” skaidro Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss.

Otrs, tas ļauj aizsniegt tos, kuri uz parastām terapijas sesijām nevēlas iet vai viņiem tas nav interesanti, vai nav pieejami un pārāk dārgi, vai pārāk ilgi jāgaida rindā.

Psihoterapeits stāsta, ka pandēmijas laikā pusaudžu garīgā veselība ir krietni pasliktinājusies – pieaugusi depresivitāte, trauksme, zudis motivācijas trūkums. Tā iespaidā psihoterapeitu grafikos pieraksti aizpildījušies vairākus mēnešus uz priekšu: “Virtuālā realitāte piedāvā ieiet šajā telpā un tikšanās vietā visās trīs dimensijās un tā ir pietuvināta realitātei. Mūsu smadzenes to uztver kā diezgan reālu situāciju.”

Tā arī ir viena no galvenajām virtuālās realitātes priekšrocībām – terapijas nolūkos var radīt situācijas un emocijas, kas realitātē nebūtu iespējamas.

“Piemēram, ja cilvēkam ir bail no augstuma, ir šī te fobija, izmantojot virtuālo realitāti rada šos te apstākļus, lai sanāk, ka cilvēks saskaras ar šīm te bailēm un tādā veidā viņas pārvar. Jebkura veida emocijas, kas cilvēkam nav patīkamas – ar viņām var strādāt šādā formā,” teic mentālās veselības pārbaudes punkta speciāliste Annija Roze.

Virtuālās realitātes seanss gan nav ieteicams epilepsijas pacientiem vai arī tiem, kam ir izteikta klaustrofobija. Viens no projekta īstenotājiem ir arī uzņēmums “TietoEVRY” . Vai šādas vietas varētu atvērt arī citur, pagaidām nav zināms.

“Ir pāragri spriest. Mums ir jāsaprot, kādi ir tie rezultāti. Pagaidām mēs nodrošinām pilnīgi visu gan tehnoloģisko bāzi, gan speciālistus un mums vajag apkopot informāciju. Svarīgi saprast kā jaunieši uztvers šo jauno psihoterapijas veidu un tāpat svarīgi saprast – kā eksperti uztver, jo tā arī ir pilnīgi jauna joma,” saka “TietoEVRY” Latvijas filiāles vadītāja Valērija Vārna.

Garīgās veselības “check-up” punkts būs atvērts ceturtdienās un piektdienās no plkst. 14.00 līdz 19.00 Tas atrodas Jaunās Teikas kopstrādes telpu “Teikums” terasē.

3 komentāri