Mēneša laikā jau 47 alimentu nemaksātājiem ir atņemtas autovadītāja tiesības

24 komentāri
Mēneša laikā jau 47 alimentu nemaksātājiem ir atņemtas autovadītāja tiesības
Ilustratīvs foto. (Foto: Edijs Pālens, LETA)

Tieslietu ministrija (TM) kopā ar Uzturlīdzekļu garantiju fondu ilgstošajiem alimentu nemaksātājiem sākusi piemērot reālas sankcijas – liegumu vadīt transportlīdzekli. Augustā tiesības atņemtas 47 cilvēkiem, bet vēl 100 parādniekiem sākts administratīvais process un autovadītāja apliecības izmantošanas liegums stāsies spēkā šomēnes

“Tie parādnieki, kas nenāks ar mums, nevienosies – agrāk vai vēlāk nonāks pie tā, ka tiks piemērots šis te tiesību izmantošanas tiesības,” LNT ziņām norādīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administratīvais direktors Edgars Līcītis.

UGF atzīst, ka kopš paziņošanas par šādu sankciju ieviešanu parādnieku skaits sācis mazināties un vairāk kā 3000 personas sākušas maksāt uzturlīdzekļus, bet vēl ap 500 noslēgušas vienošanos par tādējādi nepilnu divu gadu laikā valstij izdevies atgūt vairāk nekā 10 miljonus eiro. “Ja mēs skatāmies konkrētos ciparos, tad uz septembri esam atguvuši piecus miljonus, tā ka pieaugums gada laikā ir par 30%,” pauda Līcītis.

Kopumā Latvijā reģistrēti vairāk nekā 38 000 alimentu nemaksātāju un viņu vietā UGF otram bērna vecākam līdz šim kopumā izmaksājis vairāk nekā 270 miljonus eiro. Lai piespiestu uzturlīdzekļu nemaksātājiem atmaksāt valstij parādu, TM valdībā iesniegusi ziņojumu, kurā tiek piedāvāti vēl vairāki risinājumi, kā piespiest parādniekus pildīt savas saistības pret bērniem un dzēst izveidojušos parādu pret valsti.

“Kā tādu īpaši pieminēšanas vērtu ierobežojumu es gribētu pieminēt, ka ir noteikts ierobežojums tiesnešu kandidātiem, gan zvērinātu tiesu izpildītājiem, gan arī notāru amata kandidātiem pretendēt uz amatu, ja šī persona ir uzturlīdzekļu parādnieku sarakstā,” norādīja TM Tiesu sistēmas politikas departamenta direktore Inta Ilgaža. “Mēs uzskatām, ka būšana parādnieku sarakstā nav savienojama ar tādiem amatiem, kur ir izvirzītas augstas reputācijas prasības un, iespējams, šis ceļš varētu būt turpmāk attiecināms uz civildienestu.”

No nākamā gada arī iecerēts alimentu parādniekiem aizliegt nēsāt šaujamieročus. Patlaban parādnieku sarakstā ir 250 personas, kuru īpašumā ir dažāda vieda ieroči. Tāpat TM rosina liegt parādniekiem spēlēt azartspēles, izbraukt no valsts. Plānots arī atvieglot iespēju piedzīt naudu no ārvalstīs strādājošiem parādniekiem un vienlaikus arī paredzēt izmaiņas krimināllikumā.

TM skaidro, ka šobrīd Krimināllikumā ir daudz nepilnību, kas apgrūtina iespēju pierādīt, ka persona tīši izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas. “Mēs redzam, ka tā varētu būt pat likumā nostiprināta prezumpcija, kas nosaka, kas tieši ir izvairīšanās no uzturlīdzekļu maksāšanas. Piemēram, ja mēs konstatējam, ka parādnieks nav reģistrējies kā bezdarbnieks, viņš nav persona ar invaliditāti, kas liedz veikt darbu, tad tas jau varētu būt uzskatāms, ka šī persona izvairās,” klāstīja Ilgaža.

Šobrīd uzturlīdzekļu nemaksāšanas rekordists ir kāds 1981.gadā dzimis vīrietis, kurš par ilgstošu alimentu nemaksāšanu par vairākiem bērniem valstij ir parādā vairāk kā 80 tūkstošus eiro. Uzturlīdzekļu fonds vērš uzmanību, ka šim parādam nav noilguma, tāpat alimentus var ieturēt no minimālās algas un arī no pensijas.

TOP komentāri

 • Normunds Graikste
  +9 +9 0

  Normunds Graikste

  Bet šeit ir tā, te jau neņem nost ja tu ne ignorē, tiesu izpildītājus, lēmumus un visu pārējo, tākā siet ir tas variants jāiet tikai runāt :) un neviens neko nevienam nost neņems :)
 • Jūlijs Andis Engeris
  +8 +7 -1

  Jūlijs Andis Engeris

  Normunds Graikste pirms bāž savu pipisku tumšās un mitrās vietās, vajag padomāt par sekām.
 • Arita Rudzite
  +4 +4 0

  Arita Rudzite

  Nopietni tāds jautājums.. ? Tad, ja jau ir darbs, kādēļ izvairīties no alimentu maksāšanas?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl