Meklē atbildīgos par drona avāriju 1. septembra skolas pasākumā; CAA aculiecinieka video saskata vairākus pārkāpumus

7 komentāri
Meklē atbildīgos par drona avāriju 1. septembra skolas pasākumā; CAA aculiecinieka video saskata vairākus pārkāpumus
Foto: Pixabay.com

Meklē atbildīgos par drona avāriju, kas 1. septembrī pārsteidza Rīgas Pļavnieku pamatskolas svinīgā pasākuma apmeklētājus. Kā jau vēstīts, Zinību dienā šajā skolā netālu no bērniem nokrita drons, kas filmēja pasākumu.

Aculiecinieka uzņemtajā video redzams, kā pie Rīgas Pļavnieku pamatskolas notiek svinīgais 1. septembra pasākums. Tā laikā bērni palaiž gaisā balonus, un pēc īsa brīža no debesīm nokrīt drons. Bet vēl pēc brīža to paceļ un aiznes jauns vīrietis.

Skolas direktore Elīna Dreimane notikušo salīdzina ar darvas pilienu, kas svinīga pasākuma izskaņā nedaudz sabojājis pozitīvo noskaņu, tomēr no komentāriem klātienē atsakās: “Kad drons piezemējās, tas nokrita vairāku metro attālumā no bērniem. Ja bērni bija futbola laukumā, tad tas tā apkārt starp vecākiem un bērniem lidinājās. Tā kā virs galvām tas nebija. Galvenais, ka viss beidzās labi.”

Vecāki un citi klātesošie ne skolā, ne policijā ar sūdzībām nav vērsušies. Savukārt pirmdien pie skolas sastaptie vecāki par drona kritienu lielu sašutumu nepauž. Vairums klātesošo par šo avāriju ir pasmaidījuši.

“Viņš nokrita tā ļoti attālināti no cilvēkiem. Nebija tur nekā šausmīga, lai par to varētu stāstīt. Tur bērni daži pat nepamanīja. Tikai, ja kāds iesaucās, tad pamanīja,” saka māmiņa Sanita.

“Bija diezgan tuvu bērniem, ļoti paveicās, ka netrāpīja nevienam. Viss nedrošums bija tādēļ, ka palaida tos balonus, un drons vienkārši… acīmredzot vajadzēja padomāt par to, ka var saskarties ar balonu, ka var notikt kaut kas tāds,” teic māmiņa Kristīne.

Par drona vadīšanu ir atbildīgs tā pilots, tomēr Civilās aviācijas aģentūra (CAA) norāda, ka, ņemot vērā pasākuma publisko raksturu, tā organizatoriem būtu bijis jāpārliecinās par drona tehnisko atbilstību likumā noteiktajām prasībām, un šajā gadījumā tas būtu bijis jādara Rīgas domei gan kā pakalpojuma pasūtītājam, gan pasākuma saskaņotājam vienlaikus.

“Viens noteikumu pārkāpums ir redzams, tas ir, virs masu pulcēšanās vietām, dronam nokļūstot avārijas situācijā, ir jāiedarbojas izpletņu sistēmai, lai viņš varētu maigi skaisti nolaisties uz zemes. Šajā gadījumā tas nav, viņš nokrita kā lupatu maiss,” saka CAA Aeronavigācijas daļas vadītājs Māris Čerņonoks.

Ja drons nav aprīkots ar izpletņu sistēmu, pasākuma saskaņotājiem ir jāvēršas aģentūrā, lai saņemtu atļauju drona izmantošanai. Aģentūrā neviens nav vērsies, un drons ar izpletni nav bijis aprīkots – tas liecinot gan par pasūtītāja, gan pilota vieglprātīgo attieksmi. Turklāt pērn novembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi paredz drona lietošanu vismaz 50 metru attālumā no publiskā pasākuma.

Video redzams, ka šis attālums netika ievērots. Saskaņā ar noteikumiem droni jāaprīko arī ar gaismas un skaņas brīdinājuma signāliem, kuriem jāiedarbojas avārijas situācijā. Patlaban CAA gaida informāciju un paskaidrojumus no Rīgas domes par drona pilotu.

Rīgas dome no komentāriem šodien atteicās, jo arī pašai pašvaldībai vēl nebija skaidrs, cik dronu filmējuši pasākumu (viens vai divi), kā arī – vai nokritušais drons ticis nodarbināts pēc domes pasūtījuma. Tāpat dome nekomentēja, vai drons piederējis mēra Nila Ušakova birojam. Plašāku informāciju sola sniegt rīt.

Jāpiebilst, ka par lidojuma veikšanu ar gaisa kuģi bez normatīvajos aktos noteiktā aprīkojuma draud naudas sods – fiziskām personām līdz 700, bet juridiskām personām līdz pat 4500 eiro. Līdzīga apmēra sodi paredzēti arī par gaisa kuģu lidojumu noteikumu pārkāpšanu. CAA šajā situācijā solīja izskatīt arī pasūtītāja, šajā gadījumā Rīgas domes, atbildību.

7 komentāri