Komentāri
Meitenes, neuzķerieties! Vervētāji piedāvā ”vilinošu” darbu Turcijā uz jahtas
FOTO: Flickr

Cilvēku tirdzniecība, jo īpaši sieviešu, pasaulē tiek uzskatīta par otro ienesīgāko kriminālo biznesu pēc narkotiku tirdzniecības. Latvija ir kļuvusi par cilvēku tirdzniecības upuru izcelsmes valsti. Sociālā atstumtība un ekonomiskā migrācija, meklējot labāku dzīvi turīgākās valstīs, ir galvenie cilvēku tirdzniecību veicinošie faktori.

Vairums upuru ir jaunas sievietes, kuras individuāli pircēji, suteneri un cilvēku tirgotāji vervē, transportē, pārdod un izmanto seksuālas ekspluatācijas, piespiedu darba un fiktīvo laulību slēgšanas nolūkos. Sievietes nonāk nekontrolētas vardarbības situācijā, netiek ievērotas viņu cilvēktiesības, tādējādi kļūstot par upuriem jeb preci, kas nes milzu peļņu organizētās noziedzības grupām.

Latvijas valsts piederīgie galvenokārt nonāk ekspluatējošos apstākļos Īrijā, Lielbritānijā, Vācijā, Nīderlandē, Grieķijā, Beļģijā, Zviedrijā. Riskam kļūt par cilvēku tirdzniecības upuri galvenokārt pakļautas jaunas sievietes, vientuļās mātes, bezdarbnieki, personas no daudzbērnu un maznodrošinātām ģimenēm, bērnu namiem un sociālās aprūpes iestādēm, personas ar zemu izglītības līmeni un kredītsaistībām.

Rakstniece Laima Kota izplatījusi brīdinājumi visām Latvijas sievietēm neuzķerties uz dažādiem ”vilinošiem” piedāvājumiem.

”Visām naivām meitenēm! Un maniem kolēģiem – rakstītājiem! – Ož pēc nesmukas lietas. Patiesībā man sociālajā tīklā Facebook pirms pāris dienām atsūtīja vēstuli ar lūgumu pēc padoma. Manuprāt, un tā domā arī citi Turcijas latvieši – te ir darbs kriminālpolicijai par cilvēku vervēšanu,” vēsta rakstnieces ieraksts Facebook.

”Man vajag Jūsu padomu. Ja lieta nebūtu tik nopietna, to risinātu pati. Tātad mana draudzene dzīvo Rīgā, un viņai, manuprāt, tiek piedāvāts ļoti šaubīgs un bīstams darbs. Caur savu māsīcu viņai tiek piedāvāts mēnesi Antaljā pastrādāt uz bagātnieku jahtas par masieri. (Viņa pat vēl neprot masēt, bet tos bagātniekus tas neinteresē). Viņai sola apmaksātas biļetes, dzīvošanu uz jahtas un ēšanu, un katru dienu vēl sola samaksu par masēšanu. Es pati šodien redzēju biļeti biznesa klasē uz Stambulu (atpakaļ biļetes nav), viņu lidostā sagaidīs kaut kādi vīrieši un aizgādās uz jahtu. Tas taču ir bīstami?! Viņu taču var izmantot un pārdot, manuprāt! Nav nekādu līgumu, nav atpakaļ biļetes, nekā… Es nezinu, kā lai viņu atrunāju no visa šā, jo es neticu, ka viss tik tiešām ir tik skaisti, kā viņa man stāsta.”

Pēdējo gadu tendence liecina, ka pieaug iespējamo cilvēku tirdzniecības seksuālās ekspluatācijas nolūkā gadījumu skaits, kad personas tiek apzināti maldinātas par patiesajiem darba apstākļiem ārvalstīs. Kā piemēru var minēt gadījumu, kad darba meklējumos persona piekrita braukt uz Angliju strādāt, taču reāla darba vietā tika spiesta noslēgt fiktīvas laulības un tika izvarota personu grupā. Šis gadījums liecina par kopējo slikto sociālo un finansiālo situāciju mūsu valstī, kas mudina cilvēkus pamest valsti labākas dzīves meklējumos, un Valsts policijas loma šajos gadījumos ir cīņa ar sekām.

Kaut arī vervētāji Latvijā par savervētājām personām saņem atlīdzību, kuru nevar salīdzināt ar peļņu, kuru gūst cilvēku tirgotāji par cilvēku tirdzniecības upuru ekspluatāciju ārvalstīs, turpinoties krīzei valsts ekonomikā, vervētāji Latvijā varētu būt gatavi arī turpmāk saņemt atlīdzību, kas, viņuprāt, ir viegla peļņa bez liela riska.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl