Mēģina izkrāpt naudu ar pasaules čempionāta motokrosā posmu licencēm

1 komentārs

Nopietnās finanšu grūtībās nonākusi firma, kam pieder viena no Eiropā labākajām motosporta trasēm Ķegumā. Trasei Zelta zirgs parādu piedzinēji meklē jaunu īpašnieku. Iespējams par to kļūs pazīstamais motobraucējs Kristers Serģis. 

Nekā Personīga rīcībā nonākusi kāda e-pastu sarakste, kurā agrākais trases īpašnieks ar partneriem ārvalstīs vienojas kā vairāku gadu laikā izmānīt 200 000 eiro no Latvijas valsts budžeta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Motosportā ziema ir laiks, kad notiek aktīvākais ”papīra darbs”. Top nākamās sezonas sacensību grafiki, rēķināti budžeti, meklēta nauda. Tomēr šeit Ķeguma trasē Zelta zirgs ziemas miers var ieilgt. Vai šogad te sacensības notiks, nav skaidrs, jo trase nonākusi zem izsoles āmura.
Trase pieder firmai Baltijas kausa fonds. To vada uzņēmējs Salvis Freimanis. Viņš trasi mēģinājis uzturēt paša spēkiem, ņēma kredītus, bet, kad sabruka Krājbanka, bizness sašķobījās. Tiesības kredītu atgūt pārpirka ar Deutsche Bank saistītas firmas, un tagad tās grib trasi pārdot. Neoficiālā cena esot ap 200 tūkstošiem eiro. Uzradušies arī interesenti, kas ar juristu palīdzību mēģina izpētīt firmas saistības. Nejauši juristu rokās nonāca arī interesanta e-pastu sarakste.

Advokāts Alvis Marga:
Starp dokumentiem, kas tika nodoti manā rīcībā, atradās arī e-pastu sarakste starp SIA Baltijas kausa fonda, kas ir Ķeguma trases īpašnieks, vadītāju Salvi Freimani un kompānijas YOUTHSTREAM līderi Džuzepi Luongo, no kuras, manuprāt, bija izdarāms secinājums, ka abas iepriekš minētās personas ir izdarījušas vai gatavojas izdarīt noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar Latvijas valsts naudas līdzekļu izkrāpšanu vai kā minimums – piesavināšanos.

Tiesības organizēt pasaules čempionāta posmu motokrosā piešķir Starptautiskā motosporta federācija. Par to ir jāmaksā. Licenču tirgošanu federācija nodevusi privātfirmai YOUTHSTREAM, ko vada itālis Džuzepe Luongo. Latvijā par licenci maksā valsts. Summas ir dažādas. Par pasaules kausa posmu ap 300 tūkstošiem eiro. Par nāciju kausu, kas pagājušogad notika Ķegumā – ap 900 tūkstoš eiro.

Foto: LETA

Foto: LETA

Sporta žurnālists Anatolijs Kreipāns:
Principā caur šo trasi tas motokross skan lielā mērā pasaulē. Visa pasaules motokrosa elite šeit katru gadu brauc, un tas arī ir tas gan valsts prestižs, gan viss pārējais. It īpaši pagājušosezon, kad notika Nāciju motokross, kad visa pasaule šeit bija sabraukusi.

Par finansējuma piešķiršanu lemj valdība. Valsts kase naudu pārskaita Latvijas motosporta federācijai, kuru vada eksministrs Dzintars Jaundžeikars. Tā naudu nodod sacensību rīkotājam. Rīkotājs skaita YOUTHSTREAM. Tā arī pēc tikai sev zināmiem parametriem nosaka licences maksas lielumu, kas katrai valstij var būt citādāks.

Gadu mijā notikusī e-pastu sarakste liecina, ka uzņēmējs Freimanis valsts maksājumu par licenci bija iecerējis izmantot kā veidu kā segt savas 202 tūkstoš eiro parādsaistības pret YOUTHSTREAM. Freimanis firmas direktoram Džuzepem Loungo sarakstē piedāvā, ka itālis varētu katru gadu Latvijai par 20 tūkstošiem eiro palielināt licences maksu. Šādi 10 gadu laikā Freimaņa parādu, izmānot valsts budžeta naudu, Džuzepe Luongo būtu atguvis. Itālis šādai shēmai piekrīt.

Foto: LETA

Foto: LETA

23. decembrī
Salvis Freimanis raksta Džuzepem Luongo
Dārgais Džuzepe.
Man ir divas ziņas – labā ir tā, ka man ir risinājums, lai turpinātu MX Latvija projektu. Sliktā ir tā, ka diemžēl nevarēšu to vadīt, Baltijas kausa fonda ietvaros, jo fonds sāk bankrota procedūru.
Ar šo parādu nav nekāda sakara jaunajam organizatoram, jo tā nav viņa vaina, bet mēs pamazām atmaksāsim to atpakaļ YOUTHSTREAM. Jaunajā līgumā, kas var tikt parakstīts par laika posmu līdz 2026. gadam (sākot no 2016. gada kopumā uz 10 gadiem) mēs palielināsim licences maksu katru gadu par 20 000 eiro, kas būs jāapmaksā Latvijas valdībai.
Es informēju jauno īpašnieku K. Serģi par manām sarunām ar jums, un viņam ir svarīgi, lai saņemtu no jums apstiprinājumu, ka jūs piekrītat manam piedāvājumam (..).

 

23. decembrī
Džuzepe Luongo raksta Salvim Freimanim:
Šeit būs kopsavilkums no tā, ko Tu man rakstīji iepriekš, lai pārliecinātos, ka visu esmu sapratis pareizi:
YOUTHSTREAM noslēgs vienošanos ar jauno kompāniju, kas pieder Kristeram Serģim līdz 2026. gadam.
Šī kompānija vai arī Latvijas Motosporta federācija samaksā 2015. gada maksājumu (320 000 eiro) līdz janvāra beigām.
Jaunā līguma summas būs šādas:
2015 €320,000
2016 €350,000
2017 €360,00
2018 €370,000
2019 €380,000
2020 €390,000
2021 €400,000
2022 €410,000
2023 €420,000
2024 €430,000
2025 €440,000
2026 €450,000,
un tās iekļaus arī Baltijas kausa fonda parādu kompānijai YOUTHSTREAM 202 000 eiro apmērā. Lūdzu precizē, vai esmu sapratis pareizi? Un, ja tas ir tā, es esmu ar mieru, un varam slēgt jauno līgumu.

 

30. decembris
Salvis Freimanis raksta Džeuzepem Luongo
Es vēl informēšu par licences summu lielumu, jo iespējams tās būs pat lielākas, nekā vienojāmies iepriekšējā e-pastā. Tas ir tāpēc, ka man kā fiziskai personai ir daži uzkrāti maksājumi. Mana ideja bija palielināt licences maksu par aptuveni 15 000-20 000 eiro gadā. Šo summu mēs varam pieņemt kā sava veida komisijas maksu, kas ļautu man veikt dažus citus maksājumus.
Šobrīd tas viss. Jaunākas ziņas no manis gaidi nākamā gada sākumā. Līdz tam, lūdzu, nekontaktējies ne ar vienu par šo visu, lai tas neietekmētu mūsu plānus atrisināt situāciju un tas netiktu izmantots pret mums.

 

2. janvāris
Džuzepe Luongo raksta Salvim Freimanim:
Es neesmu runājis ne ar vienu. Pirms tava pirmā e-pasta man bija saruna tikai ar Latvijas Motosporta federācijas prezidentu un ar Mareku. Bet kopš brīža, kad jūs man rakstāt un apgalvojat, ka kārtojat šo lietu, neesmu ne ar vienu runājis.

Uz zvaniem Ķeguma trases īpašnieks neatbild. Viņam esot arī nopietnas veselības problēmas. Atbildi nav sniedzis arī itāļu uzņēmējs. Motosporta federācijā apgalvo, ka par uzņēmēja Salvja Freimaņa finanšu grūtībām bijis zināms, bet par plānu izmānīt valsts naudu privātu parādu segšanai dzird pirmo reizi.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas Motosporta federācijas ģenerālsekretārs Kaspars Kuļikovs:  Tā informācija, ko jūs mums esat piegādājuši, patiesībā sakot, man personīgi tas ir reāls pārsteigums un šoks.
Nekā Personīga: Jautājums, vai jums ir kaut kādā veidā jābūt lietas kursā par to – par ko tas tiek maksāts, un vai tur nav kaut kādi slēptie maksājumi? Vai arī tas var notikt, jums nezinot?
Kaspars Kuļikovs: Teorētiski, protams, tas var notikt, mums nezinot.

Motosportists Kristers Serģis apstiprina, ka viņa juristi jau kārto dokumentus par trases iegādi un sacelto skandālu skaidro ar konkurentu greizsirdību. Piekritis Ķeguma trasi pārņemt pēc garām pārdomām. Par solījumiem un shēmām, ko sarakstē ar itāļu uzņēmēju minējis, līdzšinējais trases īpašnieks Serģis neesot informēts. Tāpat viņam neesot zināms, vai itālis pieturēsies pie plāna sacensību licences maksu katru gadu palielināt, lai atgūtu parādu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Motosportists Kristers Serģis:
Es ceru, ka izdosies tas čempionāts arī šogad tādā līmen, ka tas itāļu promotieris… Šobrīd nezinu. Varbūt viņš pateiks, ka nē – Latvijai vairāk nekad un neredzēt, jo tās ir viņa tiesības un tur mēs neko nevaram ietekmēt. Es pieņemu, ka tādā veidā Salvis ir mēģinājis to itāli mierināt savā ziņā arī blefodams, lai viņš tikai neatņem to posmu.

320 tūkstoš eiro – tā ir maksa par pasaules kausa posma licenci šogad. Par naudas piešķiršanu sacensībām Ķegumā jau lemts premjeres vadītajā Nacionālajā sporta padomē. Nauda budžetā ieplānota arī nākamajiem diviem gadiem. Valsts kasē nauda ir rezervēta, bet pārskaitījums vēl nav izdarīts. Pirmdien par sportu atbildīgajai Izglītības ministrijai un arī KNAB viens no trases pirkt gribētājiem nodeva iesniegumu. Tajā brīdināts par plānu izmānīt no valsts naudu. Ceturtdienas rītā līdz ministrei iesniegums vēl nebija nonācis.

Pēc Nekā Personīga intereses tajā pašā dienā ministrija rīkojās un iesniegums aizsūtīts uz prokuratūru. Par sporta naudas dalīšanu atbildīgais ierēdnis lepojas, ka problēmas jau paredzējuši, tāpēc naudu pieturējuši līdz 1. martam un Ķeguma īpašniekam nav maksājuši. Tomēr ministrija nemāk paskaidrot, kā veidojas licences maksa, ko Starptautiskā federācija prasa par sacensību rīkošanu.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Sporta departamenta direktors Edgars Severs norāda: “Bet tad jūs varat pieļaut iespēju, ja uzņēmējam nebūtu iestājušās finansiālas problēmas un nebūtu šis te iesniegums un visa tā interese, ka varētu iziet cauri šī te shēma. Ka, izmantojot valsts naudu, dzēš savas privātas saistības. Ka tas būtu izgājis cauri.  Ja jūs man prasāt, vai šodien būs – 30 grādi Latvijā, es teiktu – hipotētiski tas ir iespējams. Bet laika prognoze rāda, ka nebūs – 30 grādi. Līdz ar to arī, atbildot uz jūsu jautājumu – tīri teorētiski es varu pieļaut, ka šāda situācija varētu būt, bet tāpēc mēs veiksim pārbaudi. Mēs būsim šie vērtētāji, lai šāda lieta nenotiktu. Tāpēc mēs esam publisku līdzekļu sargi. Mums nodokļu maksātāji finansējumu ir uzticējuši, un tāpēc mums ar pilnu atbildību ir jārīkojas valstiski.”

TOP komentāri

  • R
    +1 +1 0

    R

    Izskatās, ka ar garu degunu palikušais trases gribētājs pasūtījis žurnaļugām no Nekā personīga, lai safabricē kaut ko. Mums jābūt pateicīgiem Salvim par to ieguldīto darbu un veselību, ko viņš ir paveicis Latvijas motokrosa labā. Cepuri nost Salvja priekšā. Dzīvo pāri visiem tiem meliem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl