Meditācijas pamati, vērība un sevis atrašanas metodes – ko par teju 7000 eiro valsts augstākā ierēdniecība apguva “apzinātības treniņos”

2 komentāri
Meditācijas pamati, vērība un sevis atrašanas metodes – ko par teju 7000 eiro valsts augstākā ierēdniecība apguva “apzinātības treniņos”
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Šonedēļ sociālajos tīklos lielu rezonansi izraisīja ziņa, ka augsti ierēdņi par valsts naudu piedalījušies “apzinātības treniņos”. Tajos tiekot trenētas domāšanas spējas un emocionālās pašregulācijas iemaņas. Kursi izmaksājuši nepilnus 7000 eiro.

Pērn 20 valsts pārvaldes iestāžu vadītāji un viņu vietnieki piedalījās “apzinātības kursos”, kuros mācījās meditācijas pamatus, trenējās vērībā un uzzināja par sevis atrašanas metodēm.

Treniņi izmaksāja 6750 eiro jeb 168 eiro par dalībnieku. Kopumā tie bija 40 cilvēki divās grupās. Viena grupa mācījās pie psihologiem-psihoterapeitiem, centra “Miervidi” dibinātājiem Sanda un Indras Dūšeļiem, bet otra pie teologa, Integrālās izglītības institūta programmas direktora Jura Rubeņa.

Programmas abām grupām bijušas līdzīgas – mācīties apzinātību. Rubenis par savām nodarbībām plašāk TV3 Ziņām nepastāstīja, sakot, ka pašlaik atrodas ārzemēs, taču “Miervidu” vadītāji labprāt iepazīstināja ar šo praksi, ko ārzemēs praktizē jau vairākas desmitgades.

Indra Majore-Dūšele
psiholoģe-psihoterapeite

Apzinātība pēc definīcijas, pēc koncepta, kas ir zinātniski pētīts koncepts gan psiholoģijā, gan veselības aprūpē, ir spēja noturēt savu uzmanību klātbūtnes brīdī, būt pilnīgi šeit un tagad, ar atvērtu un ieinteresētu attieksmi. Fokusēties darbam, līdz ar to būt produktīvākiem. Kad mēs kļūstam emocionāli līdzsvarotāki, mēs varam pieņemt līdzsvarotākus lēmumus.

Valsts pārvaldes ierēdņi iepazinušies gan ar teoriju, gan apguvuši praktiskus vingrinājumus. Piemēram, kā regulēt un atslābināt savu nervu sistēmu, kā līdzsvarot sevi, apgūtas meditācijas, elpošanas un sevis izpētes tehnikas. Neprasme līdzsvarot stresu un atslābināt nervu sistēmu varot izraisīt pārstrādāšanos vai veģetatīvo distoniju.

Sandis Dūšels
psihologs-psihoterapeits

Ja tas turpinās ilgākā laika posmā, mēs redzam, ka nervu sistēma izsīkst. Tad jau to mēs saucam par izdegšanu. Prasmes, ko vadītāji apguva, bija kompleksas. Viena lieta ir kā sabalansēt darba stila paradumus, kādā veidā plānojam darba dienu, kā tērējam enerģiju un kā paņemam pauzes, lai varam atslābināties.

Dalībnieku vidū bija ierēdņi no Valsts darba inspekcijas, Vides dienesta, Veselības inspekcijas, Valsts Ieņēmumu dienesta un citām iestādēm. Uzzināt atsauksmes par nodarbībām nedevās viegli – TV3 Ziņu uzrunāto iestāžu vadītāji, kuri treniņos piedalījušies, vai nu pašlaik atrodas atvaļinājumā vai aizņemti darbos. Izdevās iegūt rakstisku komentāru.

“Nodarbības kopumā vērtēju kā pietiekoši vērtīgas jautājumos, kas saistīti ar treniņiem stresa pārvarēšanai, emociju regulēšanai, informācijas pasniegšanai un savstarpējai komunikācijai, kas darbā Valsts policijā tik tiešām ir nepieciešamas. Uzskatu, ka šāda apmācība ir lietderīga un šīs iemaņas vadītājiem ir nepieciešamas. Jāatzīmē, ka tas, ko šodien saucam par apzinātības praksi jeb kognitīvās psiholoģijas treniņiem, tiek praktizētas policijā citās valstīs, mācot policistus pārvarēt stresa situācijas, analizēt saņemto informāciju, komunicējot ar dažādiem cilvēkiem. Tas, kas ir būtiski, šos treniņus nepieciešams vadīt tādā veidā, lai nebūtu postulēta kāda noteikta reliģiskā pārliecība vai tās virziens. Kursa noslēguma anketā to arī īpaši arī atzīmēju,” norāda Valsts policijas priekšnieka vietniece Renāte Fila-Roķe.

Savukārt Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone pauž: “Kļūt efektīvākiem apstākļos, kad valsts pārvaldes reformas ietvaros cilvēkresurss ministrijās un padotības iestādēs tiek samazināts, veicamo darbu apjomam pieaugot vai labākajā gadījumā paliekot nemainīgam, iespējams, tikai iegūstot jaunas zināšanas un prasmes. Ir ļoti būtiski kā nozares vadītājam prast šādos apstākļos neizdegt pašam un savlaicīgi ieraudzīt, un nepieļaut izdegšanas pazīmes komandā. Apmeklētais apmācību kurss man palīdzēs efektīvāk vadīt komandu un šos izdegšanas riskus attālināt.”

Kā stāsta Valsts kanceleja, kas iepirkumu – cenu aptauju – rīkoja, šīs nodarbības bija tikai neliela daļa no plašākas augstākā līmeņa vadītāju attīstības programmas, kas ir septiņus gadus garš Eiropas sociāla fonda līdzfinansēts projekts. Tā laikā plānots panākt vadītāju emocionālo prasmju uzlabošanu.
2 komentāri