Mediķus satrauc, ka Latvijas bērniem ir ļoti slikta mutes veselība

7 komentāri
Mediķus satrauc, ka Latvijas bērniem ir ļoti slikta mutes veselība
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Latvijas bērniem ir vieni no sliktākajiem zobiem Eiropas Savienībā. Ārsti norāda, ka pie tā, galvenokārt, vainojama hroniska mutes dobuma un zobu nekopšana, nevis stomatologu nepieejamība. 

Aptaujas liecina, ka divas reizes dienā zobus tīra tikai 63% meiteņu un 40% zēnu. Daudzi to dara nepareizi, bet par zobu diegu – vispār nav dzirdējuši.

“Es pamostos, un man vienkārši ir jāsteidzas uz skolu un busiņu, tāpēc es nepaspēju iztīrīt no rīta zobus darba dienās. Bet vasarā es novelku pidžamu, pārģērbjos un sāku spēlēties, tāpēc man nav laika,” – tā par saviem zobu tīrīšanas paradumiem saka skolēns Kristofers.

Rezultātā Latvijā bērniem 12 gadu vecumā ir vidēji trīs – četri bojāti zobi, bet viens nereti jau ir izrauts. Un tā galvenokārt esot vecāku atbildība.

“Cilvēki uzskata, ka urbšana ir vienīgā metode, kā ar kariesu ņemties. Tā nav taisnība. Pat tad, ja bērnam ir daudz bojātu zobu un viņam ir jāstāv rindā, tad vecāki, lūdzu, paņemiet zobu birsti florīdu saturošu zobu pastu un tīriet un pārtīriet – tas kariess apstāsies lēnā garā, kamēr jūs gaidīsiet rindā,” norāda RSU Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore Egita Senakola.

Kādreiz Latvijā darbojās 24 lokālie mutes veselības centri. Pirms četriem gadiem tos likvidēja, kā rezultātā zobārstniecības pieejamība būtiski pasliktinājās. Un joprojām ir vietas, kur bērniem zobārsts nav pieejams.

Zobārsti ir privātajā sektorā un līgumus ar valsti par bērnu ārstēšanu slēgt nesteidz. Pat neskatoties uz to, ka šogad bērnu zobārstniecības budžeta finansējums šogad dubultojies līdz 10 miljonus eiro. Papildus nauda tika novirzīta tarifu celšanai. Tomēr bērnu rinda pie zobārsta daudzviet joprojām sasniedz vairākus mēnešus.

“Tas būtiskākais bija piesaistīt zobārstus labot zobus arī bērniem, kas ir tas sarežģītākais, varbūt. Nākamajā gadā mums jādomā, kā palielināt apjomu, lai normālā gaidīšanas laikā tikt pie zobārsta,” pauž veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Tikmēr Stomatoloģijas institūts kopā ar Slimību profilakses un kontroles centru ir izstrādājuši vadlīnijas bērnu mutes veselības uzlabošanai, kas tuvākajā laikā tiks iesniegtas Nacionālajā veselības dienestā. Tās iekļauj arī obligāto mutes dobuma apskati pie ģimenes ārsta.

“Mēs gribētu, lai jau no gada vecuma bērni tiktu atrādīti. Un to kariesu ķer agrīni. Un labo higiēnas paražas, uztura paražas,” pauž RSU Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore Egita Senakola.

Sākta arī īpaša akcija, kuras laikā pamatskolām un bērnudārziem iespējams pieteikties informatīvu grāmatu un citu materiālu saņemšanai. Grāmata pieejama arī braila rakstā un audio formātā, jo programma arī paredzēta, lai palīdzētu bērniem ar īpašām vajadzībām, kas bieži vien nespēj vieni paši tīrīt savus zobus.