Mediķu gatavību vakcinēties pret Covid-19 ietekmē arī plašā dezinformācija

19 komentāri

Pagājušas pāris nedēļas kopš Latvijā sākta potēšanās pret Covid-19, taču līdzšinējā mediķu atsaucība tam vērtējama kā zema, jo arī daļa mediķu, lielākoties Latgalē un citā informatīvajā telpā dzīvojošie, sākuši ticēt plašajai dezinformācijai par vakcīnām, vēsta TV3 ziņas.

Lai gan Latvijā līdz šim piegādāti vairāk nekā 20 000 Covid-19 vakcīnu devu un jau nākamnedēļ plānots kārtējais pievedums, patlaban ik dienu pie mums vakcinē vien dažus simtus mediķu. Un viens no iemesliem gausajam potēšanas tempam  – daudzās Latvijas slimnīcās personāls vienkārši nevēlas vakcinēties.

Piemēram, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, gatavi vakcinēties ir vien 10% personāla. Tomēr pašā vakcinācijas sākumā situācija bijusi vēl kritiskāka – potēties gatavojās 5% jeb pussimts no aptuveni 1000 mediķiem.

“Daugavpils reģionālās slimnīcas” vadītājs Grigorijs Semjonovs

“Te droši vien tiešām būtiski viss ir atkarīgs no tās informācijas, kas tiek izplatīta sociālajos tīklos un medijos.”

Problēma Daugavpilī, – liela daļa personāla šeit uzķeras plaši izplatītajai dezinformācijai un viltus ziņām par vakcīnām.  Daugavpils slimnīcas vadītājs uzsver, ticamas informācijas slimnīcas iekšienē ir gana daudz. Taču saspringtajā darba grafikā, personālam neatrodas laika tajā iedziļināties.

“Viņi, atpūšoties jau mājās, skatās sociālos tīklus un masu medijus. Un, protams, galvenokārt viņiem jau sapratne par esošo situāciju veidojas no masu medijiem un viņi izplatītās informācijas. Nemaz nerunājot par visu dezinformāciju, kas izplatās sociālajos tīklos,” norāda “Daugavpils reģionālās slimnīcas” vadītājs Grigorijs Semjonovs.

“Mēs esam piekusuši. Esam piekusuši no darba, no ierobežojumiem. Un man liekas, arī daļa mediķu sāk lasīt tos klikšķus un virsrakstus. Bet tā jau nav uz pierādījumiem balstīta informācija,” atzīst Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dze Zavadska.

Arī Vidzemes Augstskolas lektors Jānis Kapustāns norāda, pandēmija izrādījusies laba augsne dažāda veida dezinformācijas izplatībai.

Vidzemes Augstskolas lektors Jānis Kapustāns

“Ļoti daudzi nekritiski pārsūta informācija, kurai nav pierādījumu. Un būtībā šī informācija ir galīgi aplama, bet cilvēkos izraisa trauksmi, satraukumu, neticību oficiālo varas iestāžu un ekspertu piedāvātajai informācijai.”

Taču īpaši bīstami ir, ja dezinformācija izplatās mediķu vidū. Par to bažas arī Daugavpils slimnīcas vadītājam. Viņaprāt, ir risks, ka šā brīža gausā vakcinēšanās aktivitāte slimnīcās, varētu smagi skart arī tālāko vakcinācijas plāna izpildi.

“Sabiedrība tak skatās uz to, kas notiek pirmajā līmenī. Un, ja medicīnas darbinieki plaši nevakcinēsies, es varu teikt, ka ietekme uz pārējiem iedzīvotājiem būs pat sliktāka,” norāda Semjonovs.

Zavadska atzīst, vēl pērnā gada vidū arī mediķiem bijis maz informācijas par vakcīnām un viņi uz tām pat skatījušies ar zināmu piesardzību. Taču tagad bažām par to drošību nevajag būt nedz iedzīvotājiem, nedz mediķiem.
Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dze Zavadska

“Šis ir tiešām nebijis gadījums medicīnas un visā citā vēsturē, ka ir izdevies tik īsā laikā izstrādāt, iziet visas klīniskās pētījuma fāzes, iziet kvalitātes un drošības, kas ir pats svarīgākais, pārbaudes pie nopietniem regulatoriem..Bet ieguvumi ir daudz augstāki nekā potenciālie riski. Eiropas Zāļu aģentūras lēmumiem mēs pilnīgi noteikti varam uzticēties.”

Arī uzticama informācija nu jau ir plaša, izsmeļoša un viegli pieejama. Slimnīcām savukārt eksperti gatavi sniegt individuālus skaidrojumus. Attālinātā seminārā, piemēram, šonedēļ iedrošināti Rēzeknes slimnīcas mediķi, kuri arī līdz šim potējušies kūtri. Zavadska aicina mediķus apzināties savu atbildību, atgādinot – daudzas aptaujas liecina, ka mediķu viedoklim jautājumos saistībā ar veselību un vakcināciju, ir spēks.

Tāpēc mediķiem ir jābūt atbildīgiem. Īpaši svarīgi tas, jo jau šobrīd aptaujas rāda, ka iedzīvotāju vidū gatavība vakcinēties ir zema. Lasi vēl: Aptauja: vien trešdaļa iedzīvotāju piekristu vakcinēties pret Covid-19

Kā liecina pētījumu kompānijas “Kantar TNS” dati, vien nedaudz vairāk par trešdaļu šobrīd būtu gatavi potētos pret Covid-19. Apmēram puse tikmēr norāda, ka no vakcīnas visticamāk atteiksies. Savukārt katram piektajam patlaban nav konkrētas atbildes uz šo jautājumu.

Lai iedrošinātu iedzīvotājus Veselības ministrija plašāku informatīvo kampaņu par vakcinēšanu pret Covid-19 plāno rīkot gada pirmā ceturkšņa beigās. Ministrija sola uzmanību vērst tieši tām grupām, kuras šobrīd par potēšanas drošību vai efektivitāti šaubās visvairāk.

19 komentāri