Mediķu arodbiedrībai bažas, ka politiķi grib “norakt” veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu

Komentāri

Saasinājušās diskusijas, vai topošais Veselības aprūpes finansēšanas likums jāpieņem paātrinātā režīmā. Respektīvi, neparedzot iespēju Saeimā to skatīt trijos lasījumos. Uz darbu paātrinātā kārtībā uzstāj mediķu arodbiedrībā. Viņiem radušās aizdomas, ka Saeimā ir politiskie spēki, kuri ieinteresēti bremzēt likuma pieņemšanu.

Veselības aprūpes finansēšanas likumā plānots valsts apmaksātos medicīniskos pakalpojumus sasaistīt ar sociālā nodokļa nomaksu. Lai sociālā nodokļa nemaksātāji kvalificētos valsts apmaksātai veselības aprūpes sistēmai – viņiem nākamgad veselības apdrošināšanas kontā būs jāiemaksā 1% minimālās algas, 2019. gadā iemaksas apmēru varētu palielināt līdz 3% minimālās algas, bet no 2020. gada tas pieaugs līdz 5%.

“Neatkarīgi no likuma pieņemšanas vai nepieņemšanas mēs valdībā jau esam apstiprinājuši veselības budžetu un attiecībā uz nākamo un aizsākamo gadu budžets veselībā pirmo reizi pārsniedz miljardu. Jaunajā likumā ir ļoti daudz un nepieciešamas izmaiņas pašā struktūrā,” saka Kučinskis.

“Šis ir lielo pārmaiņu laiks. Ja netiks mainīta nodokļu maksāšanas kultūra, tad šis likums nebūs sasniedzis savu mērķi,” skaidro Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Tāpat likumā paredzēts ierakstīt mediķu algu pieauguma grafiku un apņemšanos nozares finansējumu palielināt līdz 4 procentiem no iekšzemes kopprodukta līdz 2020. gadam. Valdības, darba devēju un arodbiedrības kopīgā sēdē mediķu tiesību aizstāvji uzsvēra, ka likums Saeimā jāpieņem paātrināta kārtībā, pretējā gadījumā pastāv risks, ka mediķiem un visiem pacientiem tik svarīgo likumu “noraks”.

“Veselības finansēšanas likumprojektam ir jābūt saturīgam, jāvirzās steidzamības kārtā un jādod garantijas nozares finansējuma apjoma pieaugumam. Pretējā gadījumā būs protesta akcijas ar uzsvaru, lai radītu diskomfortu politiķiem,” uzskata Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

Rezultātā sociālie partneri vienojās, ka likums ir jāskata paātrināti. Tomēr jau tagad vērojama kavēšanās. Likumprojekta darba versijas izstrādes gala termiņš pārcelts no 1. uz 8. septembri.

Lasi vēl