Mediķim, atsakoties no mobilizācijas, var draudēt kriminālatbildība

18 komentāri

Draudēšana ar kriminālatbildību par neiesaistīšanos mobilizācijā nav pieņemama, tā saka vairākas nozares organizācijas. Tikmēr pretējās domās lielo slimnīcu vadītāji. Ja citos veidos piesaistīt personālu nav iespējams, mobilizācija ir atbalstāma, vēsta TV3 Ziņas.

Viskūtrāk slimnīcās patlaban trūkst anesteziologu, internā profila ārstu, medicīnas māsu un citu speciālistu. Iesaistīties Covid-19 apkarošanā mediķus patlaban aicinot brīvprātīgi, un veselības ministrs sola, – mobilizācija būs galējais solis situācijā, ja citos veidos piesaistīt medicīnas personālu darbam slimnīcās vairs neizdosies.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, “Attīstībai/Par!”

“Ar to palīdzību, kas šobrīd ir apsolīta – nepietiek. Piemēram, šeit man ir uzskaitītas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vajadzības – 53 ārsti, 15 rezidenti, 234 māsas, 171 māsu palīgs un tā tālāk, bet droši vien šie skaitļi neizteiks neko vairāk kā to, ka ir papildus nepieciešami daudzi simti mediķu.”

Lasi vēl – Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs

Mobilizācijas likums paredz – ja, saņemot uzaicinājumu doties strādāt uz kādu no slimnīcām, mediķis atteiksies to darīt, viņam var draudēt kriminālatbildība. Tas arī ir galvenais iemesls nozarē strādājošo sašutumam.

Medicīnas nozari pārstāvošās biedrības apgalvo, ka par mobilizācijas plānu uzzinājušas tikai no mediju paziņojumiem un pirms tam viņus neviens par to neesot informējis. Organizācijās pauž, – iespējamā kriminālatbildība par atteikšanos mobilizēties uzskatāma par draudiem un nekādā veidā nemotivēs speciālistus nākt palīgā.

Ilze Ortveina
Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente

“Man ir ļoti grūti to komentēt ar tādiem demokrātiski pieklājīgiem vārdiem – kā sauc šāda veida mobilizāciju. Ko mobilizēt vēl vairāk, ka veselības aprūpes sistēma ir nospiesta šobrīd uz ceļiem? Vēl vairāk mūs var tikai lūgt sapakot somas un iesēdināt kādā namā aiz restēm.”

Asociācijās stāsta, ka desmitiem ārstu aizpildījuši Veselības ministrijas anketas, apliecinot gatavību brīvprātīgi nākt palīgā slimnīcām, taču nezināmu iemeslu dēļ atbilde uz tām neesot saņemta. Tāpat neesot skaidrs – kā tieši mobilizācija izpaudīsies.

Artūrs Šilovs
Latvijas Jauno ārstu biedrības vadītājs

“Kas ir domāts ar to mobilizāciju? Mēs runājam par likšanu strādāt tiem, kas ir pensijā? Tiem, kas nevar un neprot strādāt attiecīgajās jomās? [Vai LJĀA iebilst pret rezidentu mobilizēšanu? -red.] Es atvainojos, par kādu rezidentu mobilizāciju mēs runājam? Rezidenti ir mobilizēti visu laiku.”

Lasi vēl – Veselības aprūpes darba devēju asociācija: VM par mobilizāciju vajadzēja iepriekš apspriesties ar nozari

Lielāko ārstniecības iestāžu vadītāji ir pielaidīgāki – lai gan arī viņi uzskata, ka mobilizācijai jābūt kā pēdējam solim, pašreizējās krīzes apstākļos pēc būtības tā esot atbalstāma.

Rinalds Muciņš
Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs

“Lai arī mēs gatavojāmies uzliesmojumam rudenī, tomēr šis mērogs, kāds ir šobrīd – nebija prognozēts. Jebkuras papildu darba rokas, ko varam piesaistīt slimnīcai, dod labu pacientu ārstēšanai. Šobrīd mums trūkst māsu, trūkst ārstu.”

Grigorijs Semjonovs
Daugavpils Reģionālās slimnīcas valdes loceklis

“Ir jāsaprot, ka, ja mēs nemainām pārējās pieejas attiecībā uz visu līmeņu aprūpes nodrošināšanu, tad citas izvēles mums nav. Pašlaik uz vienu ārstu, kas ārstē Covi-19 pacientus, ir ap 28, 30 līdz pat 36 pacientiem. Adekvāta noslodze ir 12 pacienti.”

Lai gan sākotnēji bija plānots, ka mobilizācijas izsludināšanu valdība varētu skatīt jau piektdien, veselības ministrs tomēr nolēmis šonedēļ lēmumprojektu skatīšanai vēl nevirzīt.
18 komentāri