Mediķi pārguruši, pacientiem rindās jāgaida mēnešiem… Slimnīcas atklāj skaudru ainu

1 komentārs

No mēneša līdz pusotram gadam – tik garās rindās pacientiem jāgaida, līdz ir iespēja veikt valsts apmaksātu izmeklējumu slimnīcā vai saņemt ārsta konsultāciju. Veselības nozarei rindu mazināšanai šogad piešķirti vairāk nekā 30 miljoni eiro.

Lielākajā slimnīcā Latvijā – Austrumu slimnīcā – gaidīšanas ilgums, līdz pacients nonāk pie speciālista vai tiek uz izmeklējumu, var ļoti atšķirties. Rentgens, datortomogrāfija jāgaida no viena līdz diviem mēnešiem. Ultrasonogrāfijā, magnētiskajā rezonansē – no trīs līdz pieciem mēnešiem.

LNT ziņu uzrunātie cilvēki norāda, ka viņi ir saskārušies ar to, ka pie atsevišķiem speciālistiem līdz vizītei jāgaida vairāki mēneši.

Turpmāk vismaz daļai pacientu būs iespēja nokļūt pie speciālista un veikt izmeklējumus ātrāk nekā līdz šim. Diagnostiskā radioloģijas centra vadītāja norāda, ka iepriekš bija kārtība, kurš pirmais nāk, tas pirmais saņem izmeklējumu. Savukārt šogad ieviesti jauni rindas veidošanas algoritmi un bija iespēja jau pagājušā gada nogalē pierakstīties uz šo gadu.

“Mēs to jau sākām pildīt pagājušā gada novembrī, neskatoties uz to, ka līgums vēl nav noslēgts, mēs tik un tā virzījām uz priekšu, lai nebūtu kā pagājušajā gadā, kad pēkšņi pie mums ir ļoti liels pacientu pieplūdums, jo nevar pierakstīties uz nākamo gadu,” teic Austrumu slimnīcas diagnostiskā radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

Viņa norāda, ka rindu mazināšanai ne vienmēr nepieciešama papildu nauda valsts apmaksātajiem pakalpojumiem. Slimnīcā tiek pārņemti pasaulē jaunākie pētījumi par algoritmiem pacientu plūsmas uzlabošanai. Veselības nozare šogad papildus ir saņēmusi 34 miljonus eiro tieši rindu mazināšanai. Tostarp medicīnisko pakalpojumu pieejamības uzlabošanai trīs lielākās slimnīcas arī saņēmušas vairākus miljonus eiro.

Austrumu slimnīcas ambulatorās daļas vadītāja norāda, ka nauda nonāks radioloģijai un staru terapijai, dienas stacionārā – ginekoloģijai, ķirurģijai un speciālistu konsultācijām. Gastroenteroloģijā, endokrinoloģijā un onkoloģijā. Šo grupu pacientiem būs iespēja ātrāk nokļūt pie speciālistiem, skaidro Austrumu slimnīcas pārstāve.

Taču rindu veidošanās problēma ir krietni plašāka, piešķirtie papildu miljoni to neatrisinās. Latvijā trūkst mediķu, savukārt esošie ārsti un māsas daudz vairāk pacientu nevar pieņemt. “Tas, ka trūkst personāla, ir ļoti jūtams. Darbinieki ir ne tikai noguruši, bet brīžiem pārguruši,” apliecina Gaiļezera stacionāra arodbiedrības vadītāja Velta Bērtule.

Mazās algas tiek minēts kā galvenais iemesls, kāpēc jaunie mediķi izvēlas strādāt privātajās klīnikās vai brauc uz ārvalstīm. Aprēķini liecina, ka Latvijā aptuveni sestā daļa cilvēku veselības aprūpi nesaņem finansiālu iemeslu un medicīnas nepieejamības jeb rindu dēļ. Tātad secinājums šobrīd – no garajām rindām uz valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu vēl ilgu laiku neizvairīsimies.

Video

TOP komentāri

 • binni
  +1 +1 0

  binni

  Varbūt Austrumu slimnīcai vajadzētu samazināt tēriņus citās jomās vai vienkārši nešķērdēties..... neremontēt ar tādu vērienu administrācijas telpas. Neuzturēt administrācijā e-ntos liekēžus, kas caurām dienām dzer kafiju reāli nedara neko. Pavisam nesen aizgāju prom no darba šajā iestādē.... vai ziniet, cik parakstus man vajadzēja savākt, lai tiktu no darba prom??????? A-4 lapa pilna ~ 12 parakstus bija jāapskrien, lai paraksta, viens parakstīja, ka esmu atdevusi telefonu(kura man nekad nav bijis), nākamais paraksts par autostāvvietas neizmantošanu (nekad tādas nav bijis), nākamais paraksts par to, ka parakstījies iepriekšējais darbinieks utt., beigās smējos kā kutināta, jo tajos stikla būros apmaldījos un lielākā daļa administrācijas darbinieki pat nesasveicinoties un neatraujoties no saviem mobilajiem tālruņiem(sarunas ar ģim.locekļiem), parakstījās neizlasot un palaida tālāk pa stikla labirintiem. Tik daudz liekēžu, kas saņem nepamatoti lielas algas, bet tie kuriem šīs algas tur pienākās strādā līdz spēku izsīkumam un pat darba vietā mirst, labi,ja tiek līdz uzņemšanas nodaļai un tad jau turpat uz blakus ēku -morgu(arī tādi atgadījumi nav retums). Austrumu slimnīcā notiek nelikumības lielos apmēros un mani izbrīna, ka neviens šo iestādi nekontrolē. Starpcitu, valsts valoda arī šajā iestādē ir svešvārds, nu vismaz sanitāri, laboratnti par latviešu valodu nav neko dzirdējuši, pat sapulces notiek skaidrā krievu valodā.
  Arī kā paciente esmu šajā iestādē piedzīvojusi klušās šausmas, rupjš personāls, priekšroka blakus gulošajam bomzim, nevis sievietei-grūtniecei.
  Maksājam nenormālus nodokļus, bet pretīm nesaņemam elementāru medicīnisko palīdzību.
  Arī man šobrīd pie speciālista jāgaida 4 mēneši, lai gan veselības problēmas ir nopietnas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl