Mediķi kritizē vakcinācijas uzskaites sistēmu kā sarežģītu

Covid-19 vakcinēto uzskaites sistēmā turpina atklāties pamatīgi robi, jo vakcinētājiem pašiem ar roku jāievada visa informācija par sapotētajiem un lielā datu apmēra dēļ rodas kļūdas, vēsta TV3 Ziņas.
Lasi vēl:
- Saņemta informācija, ka ģimenes ārsti neskaidrību par vakcīnu piegādi dēļ pagaidām nepieraksta rindā seniorus
- Vakcinācijas pret Covid-19 datos joprojām neskaidrības, kas saņēmuši potes
Internetā ikviens var atrast datus par vakcinētajiem iedzīvotājiem – to vecumu un iemeslu, kādēļ vakcinēti. Jaunākajam ir 17, vecākajam – 103 gadi. Tomēr izrādās, ka dažreiz sistēmā ir ievadīti arī kļūdaini dati.
Saskaņā ar statistikas datiem 18. februārī kā “persona vecumā virs 60 gadiem” pirmo poti pret Covid-19 saņēmis 20 gadus vecs vīrietis un 47 gadus veca sieviete, bet 19. februārī – 20 un 34 gadus vecas sievietes. Visi šie četri vakcinēti Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Tur skaidro, ka kļūda radās nedēļas nogalē, manuāli ievadot datus, un nu izlabota. Lai gan kļūdas labotas, grūtības pastāv, un tās nekur nav pazudušas.
“Viens līdz divi cilvēki, tiem jāsavada 250 cilvēku dati, jānorāda ļoti daudzās ailēs informācija. Darbinieces tiek galā, kļūdas ir reti, tās bijušas līdz 10 kļūdām līdz šim. Sistēma nav tāda, kas palīdzētu darbiniekam kļūdu atpazīt jau datu ievades procesā,” atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.
Covid-19 vakcinēto uzskaites sistēmu uztur Nacionālais veselības dienests. Tajā skaidro, ka par ievadīto informāciju ir atbildīgas medicīnas iestādes. Tās savukārt sūdzas, ka izmantot sistēmu ir sarežģīti. Dienests šodien komentāru sniedza rakstveidā.
“Sistēmā dati tiek ievadīti, pamatojoties uz Slimību profilakses un kontroles centra veidoto indikāciju sarakstu. Nacionālais veselības dienests reizi nedēļā ārstniecības iestādēm nosūta apkopoto kļūdu sarakstus un lūdz veikt to labošanu – lūdzam labot vakcīnu sērijas Nr. vai iestādi, kurā persona vakcinēta, (ja zinām, ka iestāde nevakcinē, bet vakcinācijas fakts parādās). Par datos norādīto indikāciju atbilstību lūdzam uzdot jautājumus ārstniecības iestādēm.”
Saraksta sadaļā “Pēc paša vēlēšanās” minēts, ka iespēju tikt pie vakcīnas izmantojušas četras personas Vidzemes veselības centrā, tostarp kāds 27 gadus vecs cilvēks.
“Ja ir pāri palikušas četras devas, labāk lai tomēr tās izvakcinētu, nevis izlietu zemē. Manuprāt, nav pareizi radīt situāciju, ka ārstniecības iestādes baidīsies izmantot devas tikai tādēļ, ka viņiem uzdos nepatīkamus jautājumus,” uzskata Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane.
“Ir noteikts, ka ārstniecības iestādēm vakcinācija jāplāno tā, lai optimāli izmantotu visas falkonā esošās devas. Var būt situācijas, kad atsakās kāds iepriekš paredzēts [vakcinējamais], tad dienas beigās var pieaicināt arī cilvēkus, kas nav prioritāri vakcinējamo grupā,” saka Veselības ministrijas pārstāve, piebilstot, ka patlaban tas ir precīzāk noteikts un iestādes var drošāk rīkoties.
Flakonā ietilpstošo devu skaits un šāda – ārpuskārtas – vakcinācija gan ir jādokumentē un jāpamato. Tāpat jādokumentē un jāpamato arī norakstītās devas, ko nav izdevies izlietot līdz dienas beigām.
Ieskaties arī šeit:
TOP komentāri
Conte
Федя
2. Cik bērnu?
3. Ko dara vecmamma?
3, Cik lopu mājās?
3. Cūkas ir?
4-Ko bērni dara?
6. Ārzemēs asi bijis (bijusi)?