Mediķi: Ignorējot drošības pasākumus, saslimušo skaits var pārsniegt spēju palīdzēt

9 komentāri

Straujais ar Covid-19 inficēto skaits ir pierādījums, ka sabiedrībai ir ļoti nopietni jāievēro ierobežojumi, kas Latvijā spēkā stāsies no sestdienas. To būtība – uz laiku izvairīties tikties ar cilvēkiem ārpus katra sociālā burbuļa. Infektologi uzsver – Covid-19 ir reāla slimība un nešķiro pēc vecuma.

Mediķi bažījās, –  ja sabiedrība klaji ignorēs Covid-19 izplatībai uzliktās prasības, hospitalizējamo pacientu ar smagu slimības gaitu skaits var pārsniegt Latvijas medicīnas jaudas.

“Bezgala žēl, taču laikam visiem augstā līmenī mēs palīdzēt nevarēsim. Neviens no mediķiem negrib nokļūt tajā situācijā, kad kā kara laikā ir jādala sarkanās, dzeltenās un zaļās kartītes, – kuru mēs glābsim pirmo, kuram mēs diemžēl piešķirsim melno kartīti, kas būs atstāts aiz svītras,” saka Latvijas Infektoloģijas centra infektoloģe, profesore Gunta Stūre.

Infektoloģijas centrā stacionēti arī tie ar Covid-19 saslimušie, kuri pirms tam bravūrīgi ignorēja pat minimālās drošības prasības.

“Tad diemžēl var būt pašam sev pārmetumi – kāpēc es neizdarīju to mazumu, ko no manis lūdza pirms nedēļas vai divām. Šobrīd no mums tiek prasīts ļoti, ļoti maz,” bilst Stūre.

Un tas mazums, ko mediķi sagaida no sabiedrības, spēkā stājas sestdien.

Apkopojums: viss, kas tev jāzina par jaunajiem Covid-19 ierobežojumiem

Privātu pasākumu vietās telpās nedrīkst sanākt vairāk par 30 cilvēkiem, ārā līdz 300. Ja privātu pasākumu rīko restorānā, izīrētā pirtī, klubā vai citā publiskā vietā, tad katram viesim jānodrošina fiksēta sēdvieta ar divu metru distanci no citām. Pasākums nedrīkst būt ilgāk par pusnakti. Tas attiecas arī, piemēram, uz kāzu svinēšanu.

Sabiedriskās ēdināšanas vietās, arī bāros, iekštelpās pie galdiņa nedrīkst atrasties vairāk par četriem cilvēkiem, kas nav no vienas mājsaimniecības. Šo vietu darbalaiks no plkst. 6.00 rītā līdz pusnaktij.

Aizliegts rīkot klātienes interešu izglītības un amatiermākslas nodarbības grupās gan bērniem, gan pieaugušajiem. Aizliegtas grupu sporta nodarbības iekštelpās, jo pastiprinātā elpošana rada Covid-19 pilienu izplatīšanos. Telpās atļauti individuālie treniņi. Īpaša piesardzība jāievēro ģērbtuvēs. Veselības ekspertus gan satrauc sociālajos tīklos lasāmais, kā cilvēki plāno apiet ierobežojumus, piemēram, amatierlīmeņa basketbola, futbola vai hokeja spēlēšanu nosaucot par privātu pasākumu aiz slēgtām durvīm.

Lasi vēl – Fitnesa nozare lūgs valdību atcelt aizliegumu grupu sporta nodarbībām

No sestdienas aizliegts organizēt jebkāda veida sporta pasākumus, izņemot starptautiskos un augstāko līgu komandu sacensības pieaugušajiem.

“Tas nav daudz, tas nav daudz prasīts, salīdzinot ar citām valstīm, kas ieviesušas daudz drastiskākus noteikumus – karantīnu, pārtrauktas aktivitātes. No mums tiek prasīts ļoti, ļoti maz,” bilst Stūre.

Uz cilvēku izpratni par situācijas nopietnību, ievērojot pulcēšanās jaunos ierobežojumus, cer arī pašvaldības, sevišķi pašvaldības policijas dienesti, kuru uzraudzības pienākumi no sestdienas kļuvuši vēl plašāki.

“Mums ir jāievēro noteikumi, lai pēc iespējas ātrāk tas viss beidzas un varam atgriezties pie normālas ikdienas,” saka Dundagas novada pašvaldības policijas inspektors Jānis Skujiņš.

Savukārt Ādažu ģimenes ārsti Gundegu Skruzi-Janavu satrauc daļas cilvēku sociālajos tīklos paustais – nevilkšot pat sejas maskas. Arguments, ka grūti elpot, neizturot kritiku. ”Nevis maskā ir grūti elpot, bet elpot būs grūti, kad ir pieslēgts pie plaušu ventilējamas iekārtas,” saka Skruze-Janava.

Lasi vēl – Mediķis: Vīruss ir. Tie, kas netic, atnāciet uz izolācijas boksiem

Priekšā skolēnu brīvlaiks. Mediķi aicina ģimenes nekur nepulcēties, izvairīties no došanās sabiedrībā. Nepiedalīties mājas ballītēs. Netikties ar cilvēkiem ārpus sava ikdienas kontaktu loka.

9 komentāri