Komentāri
Mediķi: iedzīvotāju veselības stāvokli varētu uzlabot ātrāk

Apkopoti jaunākie dati par Latvijas iedzīvotāju veselību. Lai arī tie pēdējo gadu laikā pamazām uzlabojas, veselības speciālistiem un ārstiem ir savs viedoklis, kā Latvija ātrāk varētu panākt Eiropas Savienības valstu rādītājus šajā jomā.

Latvijā vidējais mūža ilgums sievietēm ir 79 gadi, vīriešiem 69,5 gadi. Savukārt Eiropas Savienībā vidējais mūža ilgums ir par 10 gadiem ilgāks. Arī dzimstības rādītāji mūsu valstī ir vieni no zemākajiem Eiropā. Latvijā 2013. gadā piedzima 20 tūkstoši zīdaiņu, kamēr miruši ir par 8 tūkstošiem cilvēku vairāk.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate:
Katru gadu šis mūža ilgums par dažiem mēnešiem pieaug, bet, ja investētu pareizās vietās, mēs šo mūža ilgumu varētu sasniegt ātrāk.

Slimību profilakses un kontroles centrs apkopojis jaunākos datus par Latvijas iedzīvotāju veselību. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī jaunākie dati liecina, ka biežākais Latvijas iedzīvotāju mirstības iemesls bijis sirds un asinsvadu slimības, pēc tam seko ļaundabīgās saslimšanas un dažādas traumas.

Neirologs Andrejs Millers:
Mums ir jāveicina insulta profilakse, tas nozīmē, ka pacientam ir jāiet pie ģimenes ārsta, jākontrolē asinsspiediens, cukura rādītāji, holesterīns, jāatmet smēķēšana, un mēs saslimšanas varam novērst.

Kopumā tendences tomēr esot pozitīvas. Par to liecinot kaut vai stacionāru skaita samazinājums – tas nozīmē, ka slimības, biežāk tiek izārstētas ambulatoriski, jau to sākotnējā stadijā. Pareizi sadalot veselības budžetu, būtu iespējams samazināt izdevumus un uzlabot dzīves kvalitāti vēl straujāk.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl