Mediķi ceļ trauksmi: Ik gadu Latvijā atklāj apmēram 300 jaunu HIV inficēto

1 komentārs

Mediķi ceļ trauksmi par pirmreizēji diagnosticētu HIV inficēto personu skaita nepārtrauktu pieaugumu Latvijā. Ik gadu imūndeficīta vīrusu atklāj apmēram 300 cilvēkiem.

Lai arī valsts apmaksā jaunākās paaudzes zāles, ar kurām efektīvi varētu slimību apturēt, riska grupā esošie cilvēki uz pārbaudēm iet nelabprāt, līdz ar to ārstēšanos neuzsāk un, pašiem nezinot, infekciju nodod tālāk.

Šā gada sākumā bija reģistrēti 7 343 HIV inficēto, no tiem – 371 ir jauns vīrusa nēsātājs. Salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm šis pirmreizēji diagnosticēto pacientu skaits vērtējams kā ļoti liels. Latvijā pieejami efektīvi, jaunākās paaudzes medikamenti, kas saslimušajam ļauj dzīvot pilnvērtīgu, ilgu mūžu, taču cilvēki pārbaudīties nenāk.

Aleksandrs Molokovskis
Biedrības “Apvienība HIV.LV” valdes priekšsēdētājs

Mums ir ļoti lielas problēmas ar diagnostiku, bet ne tāpēc, ka diagnostikas nav, bet tāpēc, ka iespējamie pacienti neiet nodot analīzes, 19 vietās Latvijā var nodot analīzes pilnīgi par brīvu, kaut vai katru mēnesi, – lūdzu staigā, neko nemaksā, pilnīgi anonīmi.

Velga Ķūse
Latvijas Infektoloģijas centra virsārste

Ir tādi stereotipi uzlikti, ka ir zināms ļaužu loks, kas slimo ar šo infekciju, bet tas sen jau vairs nav patiesība. HIV infekcija var skart jebkuru cilvēku, tas var būt mediķis, tas var būt skolotājs, tas var būt jurists, tas varbūt jebkurš cilvēks.

Atzīmējot no AIDS mirušo piemiņas dienu, ko ik gadu atzīmē maija vidū, Latvijas Infektoloģijas centrā par tradīciju kļuvusi ziedu dobes izveide.