Mediķi brīdina par smagām Covid-19 sekām un mudina vakcinēties

14 komentāri

Mediķi Latvijas iedzīvotājus mudina vakcinēties pret Covid-19, akcentējot, ka saslimšanas gadījumā vīrusa radītās sekas veselību var iedragāt uz ilgu laiku, pat vairākiem mēnešiem. Tāpat nepieciešams ievērot noteikumus par masku valkāšanu un distancēšanos, jo arī svaigā gaisā vīruss izplatās. Pēdējā laikā starp saslimušajiem ir arvien jaunāki cilvēki.

Pasaules dati liecina, ka katrs desmitais Covid-19 slimnieks vairākus mēnešus pēc slimošanas saskaras ar veselības problēmām, tādēļ ārsti mudina vakcinēties.

Slimnīcas ziņo, ka arvien biežāka ir tendence: saslimušie, kas iepriekš slimnīcā nokļuvuši Covid-19 dēļ, drīz vien atgriežas slimnīcā ar hroniskās slimības saasinājumiem. Bīstama tendence – slimība tagad plosās arvien jaunāku cilvēku vidū.

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas ārsts Kārlis Rācenis stāsta: “Nav jābūt ārstam, lai ieraudzītu, cik spilgtas ir izmaiņas, kuras šis vīruss rada plaušaudos. SARS2 ātri plaši izplatās plaušu audos.”

Mediķi uzsver,- pašreiz zāļu Covid-19 ārstēšanai nav. Lai slimību apturētu, jānēsā maskas un jāietur distance, taču ārsti novērojuši, ka sabiedrība šīs prasības ļoti bieži ignorē. Sevišķi jaunieši, kas pārvietojas bariņos, apskaujas, tad atnes slimību mājās. Maldīgs ir uzskats, ka svaigā gaisā vīruss neizplatās. Ja distancēšanos neievēro, vienīgais veids, kā vīrusu apslāpēt, – masveida vakcinēšanās.

Cilvēkus sanikno un izbrīna biežās izmaiņas, proti, valstis un eksperti radikāli maina viedokļus, kāda vecuma grupa var lietot konkrētas potes. Situācija attīstās nevis pa nedēļām, bet dienām un stundām, akcentē mediķi un aicina cilvēkiem būt saprotošiem.

“Es saprotu, – cilvēkiem ir mazuma piegarša – piedāvā “Moderna”, gribu “AstraZeneca”, “Pfizer” vai kādu citu. Bet vai cilvēki ir iedziļinājušies?  Tas patiešām ir ļoti reti! Ja tieši domā, ka viņš būs tas nelaimīgais ar anafilaksi vai trombu, kas būs labāk? Mans ieteikums uzticēties speciālistiem, ģimenes ārstam, kas izvērtē visus par un pret,” saka Rācenis.

Interesanti, ka atsevišķos gadījumos Covid-19 pacientu ārstniecībā Latvijā izmanto antivielas, kas nākušas no Valsts asinsdonoru centrā (VADC) nodotajām Covid-19 pārslimojušo cilvēku asinīm. Tas ir ļoti sarežģīts process. Šo antivielu izmantošana ir apsverama tiem pacientiem, kuriem saslimšana ir ieilgusi – tie ir cilvēki, kas slimo pat trīs mēnešus. Būtu labi, ja šīs antivielas varētu izmantot jau agrīnajos slimības posmos, bet šobrīd tas vēl nav iespējams, tostarp augsto izmaksu dēļ. Tomēr nākotnē šādu pieeju varētu īstenot attiecībā pret pacientiem, kas ir augsta riska grupās.