Mediķi atbild uz biežākajiem jautājumiem par Covid-19 un kliedē bažas par vakcīnām

16 komentāri

Lai kliedētu mītus un bailes par vakcināciju pret Covid-19, vairāki ārsti un eksperti 27. jūlijā virtuālā veidā atbildēja uz Latvijas iedzīvotāju iesūtītajiem jautājumiem. Bažu un neskaidrību ir daudz, gan par potēšanos grūtniecēm, sirmgalvjiem, iespējamām blaknēm un atkārtotu vakcinēšanos, stāsta TV3 Ziņas.

Eksperti uzsver, ka vakcīnas ir drošas, vakcinēties vajag, bet sazvērestības teoriju un muļķību iebiedētajiem jārēķinās ar risku saslimt ar jauno Covid-19 variantu un nomirt ļoti mokpilnā nāvē.

Viens no jautājumiem, kas satrauc cilvēkus, ir tas, ka valstīs ar lielu vakcinēto procentu – Izraēlā, Islandē, Dānijā – jau atkal paaugstinās saslimušo skaits. Eksperti uzsver, ka vīruss pašlaik aktīvi ieperinās to cilvēku organismos, kas līdz šim nav vakcinēti. Daudz jautājumu arī par reproduktīvo veselību, cilvēki saklausījušies baumas, ka vairākus mēnešus pēc potes nevajadzētu plānot bērna ieņemšanu. Mediķi akcentē, ka šādi ieteikumi mēdz būt pie dzīvajām vakcīnām, kur vīruss mēdz vairoties.

Lasi vēl – Zavadska: Vakcīnas pret Covid-19 nevar ietekmēt reproduktīvo sistēmu

Cilvēkus satrauc, vai ar sirds aritmiju drīkst vakcinēties pret Covid-19. Atbilde ir apstiprinoša, bet mediķi mudina izmantot šo laiku, lai kopumā savestu kārtībā veselību un ielaistās kaites.

”Mani kā kardiologu satrauc temperatūras paaugstināšanās, bet daktere Zavadska atbildēja, ka ”Paracetamol” jābūt aptieciņā, nelaist augstāk par 38,5. Temperatūras paaugstināšanās ir saistīta ar sirdsdarbības paātrināšanos, tas var provocēt papildu problēmas. Ja jums ir augsts spiediens, neārstējat to, sirds mazspēja bez uzmanības – skaidrs, ka tas nav labs pamats vakcinācijai, tas nav labi kopumā. Sadarbojieties ar ģimenes ārstu,” saka PSKUS Latvijas Kardioloģijas centra kardiologs Kārlis Trušinskis.

Vēl tipisks jautājums ir, ka vecmāmiņa negrib vakcinēties, jo daudz slimību, baidās nomirt. Tāpat baidās arī astmas slimnieki, cilvēki ar trombiem – tieši tā sabiedrības daļa, kurai ir jāvakcinējas, jo saslimšanas gadījumā viņiem sekas būs ļoti smagas.

Ārsti uzsver, ka nāve, kādā aiziet nevakcinētie Covid-19 pacienti, ir patiesi briesmīga – ilgstošas mokas, smakšana, un tieši vakcīna nodrošina, ka saslimšanas gadījumā sekas nebūs tik smagas. Arī astmas slimniekiem un pacientiem, kuriem ir trombi.

”Vakcīnas pasargā mūs no smagas slimības gaitas. Daudz pacientu jautā par antivielām – es gribētu teikt, nenosakām antivielas pēc gripas, difterijas. Vakcīnas pasargā, antivielas ir tikai viena daļa imunitātes,” atgādina Ģimenes ārsts un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs.

Daudz neskaidrību, vai abas potes saņēmušajiem būs jāsaņem vēl trešā. Mediķi uzsver, ka tas pagaidām vēl nav skaidri zināms, ja būs informācija, ka aizsardzība pret vīrusu krītas visā pasaulē, tad arī būs trešā pote, bet pagaidām tādu datu nav.

Lasi arī:

Bērnu vecāki satraukti, jo saklausījušies sociālo tīklu baumas par to, kāpēc sasteigt un piespiedu kārtā vakcinēt bērnus līdz 16 gadiem. Mediķi uzsver, ka bērni nav riska grupa, lai gan divas vakcīnas ir izpētītas un drošas bērniem, neviens bērniem neuzspiež vakcināciju.

Lasi vēl – Izglītības ministre: Skolēnu obligāta vakcinācija pašlaik nav dienaskārtībā

Ja ar parasto Covid-19 vīrusu viens cilvēks inficē vidēji divus līdzcilvēkus, tad delta variantā sešus līdz astoņus, un šā paveida izplatības ātrums tuvojas vējbaku izplatības ātrumam. Tas arī mūs sagaida rudenī, tādēļ vakcinācija ir vienīgais veids, kā kopīgiem spēkiem izvairīties no kārtējā pandēmijas viļņa, skaidro mediķi.

16 komentāri