Mediķi aicina vakcinēties arī grūtnieces un jaunās māmiņas

0 Komentāru

Pēc traģēdijas, kurā mirusi Covid-19 inficēta deviņpadsmitgadīga jaunā māmiņa, mediķi atkārtoti uzsver – vakcinēties nepieciešams arī grūtniecēm un jaunajām māmiņām, vēsta TV3 Ziņas.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas mediķi neslēpj, – to rūpēs pandēmijas laikā nonākuši vairāki desmiti grūtnieču, kuru veselības stāvoklis pasliktinājies tieši Covid-19 ietekmē.

Maira Jansone, Stradiņa slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja

“Grūtnieces nav zema riska. Vienalga, cik viņām ir gadu, viņas ir vidēja vai pat augsta riska grupā, atkarībā no tā, kādas viņai ir papildus saslimšanas, cik viņas ir veselas vai nevesalas. Un pateikt, kā Covid-19 noritēs grūtniecei, ir ļoti, ļoti grūti.”

Diemžēl daudzām grūtniecēm, saslimšana ar Covid-19 noritējusi smagi. Šīm sievietēm vairumā gadījumu ir bijusi nepieciešama ārstēšanās intensīvajā terapijā. Lielākajai daļai šo topošo māmiņu elpot palīdzēts gan ar skābekļa plūsmas palīdzību, gan ar plaušu ventilēšanas iekārtām.

“Ir pacientes, kurām ir ļoti smaga slimības gaita. Tādas, kuras ir izdzīvojušas un diemžēl arī ir šie bēdīgie gadījumi, kur ir izdevies izglābt mazuli, bet nav izdevies izglābt pašu grūtnieci. Un vēl viens aspekts ir, ka nereti mums grūtniecību ir jāpārtrauc priekšlaicīgi, lai mēģinātu glābt šo sievieti,” stāsta Jansone.

Mediķi neslēpj, šīs sievietes vienojis fakts, ka tās nav bijušas vakcinētas. Tieši tāpat, aizsargājusies pret vīrusu, nebija arī 19 gadīgā sieviete, kura šonedēļ mira.

Rīgas Dzemdību namā gan uzsver, vakcinācijas aptvere topošo māmiņu vidū pieaug. Tomēr joprojām šeit uzskaitē vakcinēta nonāk tikai katra piektā grūtniece.

“Šī attieksme kļūst atbalstošāka, bet nu varētu būt šī vakcinācijas aptvere lielāka,” norāda Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Ārstus šeit šobrīd visvairāk satrauc tendence. Ja vasarā pozitīvu testu bijis maz, tagad tie uzrādoties arvien biežāk. Rīgas Dzemdību namā vien kopš gada sākumā pozitīvu testu uzrādījušas 58 grūtnieces.

“Mēs jūtam kopumā šo saslimstības pieaugumu sabiedrībā, un tā ir tieša korelācija ar Covid-19 pozitīvo skaitu arī mūsu iestādē. Tagad mums katru nedēļu ir divas, trīs no jauna iestājušās Covid-19 pozitīvas dzemedētājas,” stāsta Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja.

Jautājot, kādēļ sievietes nav vakcinējušās pret Covid-19, argumenti ir dažādi.

“Ir bažas par ieguvumiem un riskiem, vai nebūs negatīva ietekme uz grūtniecību, nelabvēlīga ietekme uz bērniņu. Protams, es saprotu cilvēku domas. “Es tak esmu jauna, spēcīga, kas man var notikt!”, bet, salīdzinot ar to, kas ir vakcinācija, jā, protams, uz milzīgu vakcīnu daudzumu var būt blaknes, bet tas nozīmīgums vispār nav salīdiznāms ar to, ko izdara Covid-19, pat situācijās, kad šīs pacientes ir izdzīvojušas,” atzīst speciāliste.

Mediķi arī uzsver, ka, topošajai māmiņai vakcinējoties grūtniecības laikā, pret saslimšanu ar Covid-19 tiek pasargāts arī zīdainis, jo antivielas tiek pārnestas arī jaundzimušajam.

0 Komentāru