Medijpratība Latvijā – tikai 40% iedzīvotāju spēj atšķirt uzticamu informāciju no meliem

1 komentārs

Tikai 40% Latvijas iedzīvotāju spēj atšķirt uzticamu informāciju no meliem. Tā secināts Kultūras ministrijas pasūtītā pētījumā. Balstoties uz šo pētījumu, ministrija iecerējusi vairākus pasākumus, lai veicinātu Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Puse Latvijas iedzīvotāju nevar lepoties ar augstu medijpratību – meklēt, analizēt un kritiski izvērtēt informāciju, kuru katru dienu piedāvā neskaitāmi laikraksti, televīziju kanāli un, protams, interneta resursi.

Kultūras ministrijā prezentētajā pētījumā atklāts, ka piektā daļa cilvēku mēdz dalīties ar informāciju internetā, to pat nepārbaudot. Īpaši raksturīgi tas esot jauniešiem. Turklāt puse iedzīvotāju uzskata – ja informācija izskanējusi kādā no medijiem, tai noteikti var uzticēties. Savukārt vairāk nekā puse aptaujāto, precīzāk – 60%, nav pārliecināti, ka spēj atpazīt uzticamu informāciju no safabricētas.

“Šis cipars ir pietiekami liels, lai Kultūras ministrija darbotos, strādātu un īstenībā parāda, ka ir īstais laiks strādāt ar sabiedrību,” norāda “Latvijas faktu” vecākā projektu vadītāja Oksana Kurcalte.

Kultūras ministrija pēc pētījuma secina – ar neuzmanīgiem mediju patērētājiem Latvijā ir iespējams manipulēt. “Ja cilvēkam ir šāda akla paļaušanās, ka viss, kas parādās medijos ir pilnībā uzticams, tās ir arī lielas iespējas ar šiem cilvēkiem manipulēt, ar maldu ziņām un tendenciozu informāciju,” norāda ministrijas mediju nodaļas eksperte Klinta Ločmele.

Lai veicinātu paradumu pārbaudīt informāciju vairākos avotos, ministrija iecerējusi vairākus pasākumus. Piemēram, Latvijas situācijai tiks adaptēts starptautiski atzīts mācību līdzeklis, kas palīdzēs medijpratību veicināt jauniešu un bērnu vidū.

“Tas ir materiāls no Zviedrijas un viņiem ir izveidota starptautiski apbalvota vietne, kurā tiek piedāvāti materiāli skolotājiem, bibliotekāriem un citiem mentoriem, piemēram, “PowerPoint” prezentāciju veidā, kurus pēc tam skolotāji var izmantot savās mācību stundās,” turpina Ločmele.

Tāpat iecerēti debašu un diskusiju pasākumi un mācības pašvaldību jaunatnes speciālistiem. Tomēr lai īstenotu visus iecerētos pasākumus un spētu atmaskot manipulatīvu informāciju esot nepieciešams papildu finansējums. “Tie ir 300 000 eiro, kurus mēs esam paredzējuši šiem mērķiem un šobrīd gaidām lēmumu, vai šis finansējums tiks piešķirts,” saka Kultūras ministrijas mediju nodaļas eksperte

Secināts arī, ka mediju telpas Latvijā ir nošķirtas. Latviešu valodā runājošo iedzīvotāju vidū dominē latviešu mediju lietojums, cittautiešu vidū – krievvalodīgo mediju patēriņš.

TOP komentāri

  • s
    0 0 0

    s

    Nevainosim jauniesus!Kur medijs Latvijá atkláj savus ípasniekus?Kas maksá, tas pasúta múziku.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl