Mediji: ASV izlūkdienesti nav spējuši nonākt pie vienota slēdziena par koronavīrusa izcelsmi

0 Komentāru
Mediji: ASV izlūkdienesti nav spējuši nonākt pie vienota slēdziena par koronavīrusa izcelsmi
AFP/SCANPIX

ASV izlūkdienesti nav spējuši nonākt pie vienota slēdziena par Covid-19 slimību izraisošā koronavīrusa izcelsmi, vēsta ASV mediji.

ASV prezidents Džo Baidens maijā deva rīkojumu izlūkdienestiem trīs mēnešu laikā sagatavot ziņojumu par Covid-19 izcelsmi un tagad šis ziņojums iesniegts prezidentam, taču tas nesniedz atbildi par vīrus izcelsmi, vēsta laikraksti “Washington Post”, “New York Times” un “Wall Street Journal”.

Izdodot rīkojumu, prezidents norādīja, ka ASV izlūkdienesti ir sašķelti starp diviem iespējamajiem scenārijiem. Viens scenārijs ir vīrusa transmisija no dzīvniekiem uz cilvēkiem tirgū Uhaņā. Otrs scenārijs – vīrusa noplūde no laboratorijas Uhaņā.

Lasi vēl: Ķīnā popularitāti ieguvusi dezinformācijas kampaņa par Covid-19 izcelsmi no ASV militārās bāzes

Otrdien izlūkdienesti iesnieguši prezidentam slepenu ziņojumu, taču tajā nav nonākts pie vienprātības par labu vienam vai otram scenārijam. Sagaidāms, ka tuvāko dienu laikā ziņojums tiks daļēji atslepenots un publicēts.

ASV Nacionālais veselības institūts (NIH) agrāk finansēja sikspārņu koronavīrusu pētījumus Uhaņā, taču noliedza, ka būtu atbalstījis eksperimentus, kas ietver vīrusa modificēšanu tā, lai tas kļūtu lipīgāks cilvēkiem. Bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija pagājušajā gadā pārtrauca dotācijas šiem pētījumiem.

Baidens jau martā lūdza ziņojumu par Covid-19 izcelsmi, tostarp – vai tas izplatījies no cilvēka kontakta ar inficētu dzīvnieku vai no laboratorijas.

Teorija pa vīrusa transmisiju no dzīvniekiem uz cilvēkiem tika plaši akceptēta pandēmijas sākumā, bet, laikam ritot, zinātnieki nav atraduši nedz sikspārņos, nedz citos dzīvniekos vīrusu, kas atbilstu SARS-CoV-2 ģenētiskajam raksturam.

Līdzīga situācija nebija gadījumos ar koronavīrusiem SARS un MERS, kas diezgan ātri tika izsekoti atpakaļ līdz civetām un kamieļiem.

ASV un citas valstis aicinājušas padziļināti izmeklēt pandēmijas izcelsmi pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) šogad publicētā ziņojuma, kurā netika identificēts vīrusa avots.

0 Komentāru