Medicīnas iestādes tiek apsūdzētas vienreiz lietojamo instrumentu atkārtotā lietošanā

0 Komentāru

Pacientu biedrība “Saknes” šonedēļ nāca klajā ar paziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem Latvijas slimnīcās. Vienreiz lietojamie instrumenti tiekot izmantoti vairākkārt. Biedrības rīcībā ir fotogrāfijas, kas, iespējams, to apliecina.

Veselības ministre par šādām bažām ir skeptiska, un aicina ārstus un pacientus biežāk mazgāt rokas.

Pacientu biedrība “Saknes” portālā “Manabalss.lv” vāks parakstus pret vienreizēju medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu. Pēc diviem gadiem Latvijā spēkā stāsies Eiropas regula, kas piedāvās divas izvēles, – instrumentus pēc stingras kārtības lietot atkal vai kategorisks aizliegums to darīt.

Biedrības rīcībā ir ziņas, ka vienreizēju instrumentu vairākkārtēja izmantošana Latvijas medicīnas iestādēs nav nekāds retums, lai gan līdz šim par to skaļi nav runāts.

Juris Beikmanis
pacientu biedrības “Saknes” vadītājs

Ir šādi gadījumi, medicīnas personāls to apliecina, savukārt ārsti caur puķēm, – jā, tā varētu darīt. Iniciatīva nāk gaismā, lai mēs rūpējamies par savu veselību, netiekam inficēti. Gadījumi ir konstatējami.

Biedrība saņēmusi arī pāris e-pastus ar iespējamiem pierādījumiem, ka instrumenti tiek mazgāti un lietoti atkārtoti.

“Instrumenti maksā dārgi, ja tos iespējams teorētiski izmazgāt un sterilizēt, – vienreiz, otrreiz pamēģinām, izrādās, varam ietaupīt. Tā tas aiziet! Esam saņēmuši e-pastu. Aptaujājot speciālistus, secinām, ka tie ir instrumenti, kas vienreiz lietojami, bet sterilizēti. Lai nesteigtos ar secinājumiem, lūgsim speciālistu viedokli,” min Beikmanis.

Veselības ministre atzīst, ka vienreizējie instrumenti ir dārgi, to iegādei valsts tērē milzīgu daļu no veselības budžeta, taču līdz šim konkrēti gadījumi neesot konstatēti.

Maija vidū “Latvijas Radio” vēstīja par medicīnas māsu liecībām, – vienreiz izmantojamus instrumentus slimnīcās izmanto pat četras reizes. Pacients var saņemt cita slimnieka kaites, piemēram, C hepatītu, bet var arī tikt pie garas ārstēšanās, jo atkārtotai izmantošanai neparedzēti instrumenti mēdz strādāt kļūdaini vai pat saplīst. Māsas apgalvo, ka šī nelegālā prakse esot daudzu slimnīcu ikdiena.

Anda Čakša
Veselības ministre (ZZS)

Tad, kad ir konkrēti iesniegumi, kur tiek izmantoti, tad var iet pārbaudīt. Zināt, cik viegli un ātri cilvēki uzķeras uz tāda veida sarunām. Jāsaka, kur tas notiek… Medmāsām par darba zaudēšanu nevajag baidīties, ļoti vajadzīgs resurss, daudzas slimnīcas to meklē.

Ministre aicina ikvienu, kam ir informācija par konkrētiem gadījumiem, ziņot Veselības inspekcijai, bet pats svarīgākais esot ievērot personīgo higiēnu.

“Tas, kā tiek pārnēsātas infekcijas, visbiežāk, ir rokas, kuras nemazgā pacients vai ārsts. Svarīgi, ka cimdi tiek lietoti. Ne ar apaviem vai tērpu, bet rokām pārnesam infekcijas,” min Čakša.

Līdz šim Veselības inspekcija konstatējusi vienu gadījumu, kad instruments izmantots atkārtoti, tas noticis kādā slimnīcā.

0 Komentāru