Medības varētu kļūt būtiski dārgākas; nolemts pamatīgi paaugstināt maksu par licenci

41 komentārs

Medīt Latvijā, iespējams, kļūs krietni dārgāk. Saskaņā ar Valsts meža dienesta piedāvāto aprēķinu atsevišķu pozīciju sadārdzinājums medniekiem var būt pat septiņkārtīgs.

Izmaiņas tiek pamatotas ar to, ka likmes nav celtas pēdējos 16 gadus. Mednieki, protams, par šīm ziņām ir neapmierināti un cer, ka politiķi tik spēcīgu šāvienu neraidīs.

Lai medītu, Latvijas iedzīvotājiem ir nepieciešams nokārtot licenci, atrast savu medību kolektīvu, kā arī maksāt valsts nodevas. Tās tagad ir plānots celt, turklāt būtiski. Sezonas karti trīskārtīgi, bet medību atļauju pat septiņkārtīgi.

Valsts meža dienests, kura pārziņā ir medību jautājumi valstī, izmaiņas aprēķinājis pēc Zemkopības ministrijas pasūtījuma – pirmo reizi 16 gados.

“Medniekiem pensionāriem tas būs nozīmīgs kāpums. Esam rēķinājuši, ka medniekam maksājums no vidēji 20 eiro pieaugs uz 90 eiro. Un šie jau nav vienīgie maksājumi,” norāda Latvijas Mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis.

Savukārt Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis pauž: “Katrs var parēķināt, cik bija minimālā mēnešalga 2004. gadā un tagad. Veicot elementārus aprēķinus, var redzēt elementāras likumsakarības attiecībā uz katru izmaksu.”

Latvijā ir aptuveni 25 000 mednieku, aktīvo mazāk – 21 000. Taču tiek lēsts, ka līdz ar jaunajiem tarifiem medību atļaujas ļaus iekasēt virs viena miljona eiro. Neoficiāli tiek minēts, ka šis ir viens no veidiem, kā papildināt valsts budžetu. Jo, līdzīgi kā ar akcīzi no degvielas, tā pilnībā savu mērķi nesasniedz.

Teorētiski naudai no iekasētajām nodevām netiešā veidā vajadzētu atgriezties nozares rīcībā. Taču tas tā nenotiek, un medību saimniecības attīstības fondā nonāk vien daļa.

“Medību likums pasaka, ka nodevai 100% jāatgriežas fondā, bet kopš krīzes laikiem tā netiek pildīta,” saka Baumanis.

Pirmās dzirdīgās ausis Latvijas Mednieku savienība jau atradusi. Uzklausīt argumentus bija gatava “KPV LV” Saeimas frakcija, kuras pārstāvis vada arī Tautsaimniecības attīstības komisiju.

“Tiksimies ar visiem, – medniekiem, valsts pārstāvošajām organizācijām, meklēsim kopsaucēju,” norāda Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Savukārt Lūsis pauž: “Tas ir politisks lēmums, bet katrā gadījumā – tam jābūt izsvērtam, bet jāsaprot, ka katra funkcija maksā. Ja nevajag, grozām to un mainām.”

Valsts meža dienestā izskanējušos skaitļus sauc par aprēķinātiem pamatoti, taču ne akmenī cirstiem. TV3 Ziņām neoficiāli zināms, ka Mednieku savienība būtu gatava kompromisam, ja kāpums tiktu piedāvāts mazāks. Lai arī medības nav lēta izklaide, reģionos esot pietiekami daudz mednieku, kuriem došanās mežā ir daļa iztikas.

41 komentārs