Mazpilsētas ģimenes ārste: situācija ir katastrofāla

Komentāri

Ģimenes ārstu mērs ir pilns. Viņi gatavojas protesta akcijai, kuru atbalsta arī daudzi lauku un mazpilsētu dakteri. Viņi hronisko finansējuma trūkumu veselības sistēmā izjūt arvien asāk.

Līgumos ar valsti ir noteikts, ka ģimenes ārstu pieņemšanas laiks ir 20 stundas nedēļā, jeb 4 stundas dienā. Ģimenes ārstes Inetas Baumanes prakse atrodas Talsos. Un viņas pieņemšanas laiks parasti ir daudz ilgāks. Jo pacientu plūsma palielinās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pacienti pie dakteres nāk nepārtraukti. Tikko kāds ir prom, jau klāt nākamais. Kā skaidro Baumane, pie ģimenes ārsta nāk arī tie pacienti, kuri garo rindu dēļ netiek pie speciālistiem. Piemēram, pie neirologa Talsos tagad var pierakstīties tikai uz oktobra beigām.

“Es katru dienu iejūtos speciālista ādā. Un varbūt dažiem liekas, ka ģimenes ārsts ir dispečers, diemžēl mums te laukos tas nav iespējams. Man atnāk dzīvs cilvēks ar problēmu, un man viņa ir jāatrisina. Man ir jāzina, ko ar viņu darīt. Mums kardiologs Talsos par valsts līdzekļiem vispār nav pieejams,” LNT Ziņām stāsta ārste.

Kardiogrammu taisa tepat uz vietas. Ja ģimene ārste redz, ka situācija ir akūta, tad izsauc ātros. Ja nē, tad mēģina ārstēt pati un bieži vien personīgi lūdz kādu no kolēģiem-kardiologiem apskatīt viņas pacientu bez maksas. Ārste skumji smej: parasti jau neatsaka. Bet izmeklējumus gan nevar pa draugam sarunāt. Piemēram, magnētisko rezonansi, uz kuru ir jāgaida pusgads un pat vel ilgāk.

Līdz ar to slimības tiek ārstētas novēloti, tāpēc daudzas kļūst hroniskas. Un tad ģimenes ārsts saņem pacientu, kuram ir vairākas hroniskas diagnozes. Tāda cilvēka apskatei vienai vizītei paredzēto 20 minūšu nepietiek. Dažreiz paiet pat pusotra stunda.

Medmāsas norāda uz ļoti lielu birokrātisko slogu.

“Piemēram kaut vai profilaktiska potēšana. Ja mēs veicam injekciju profilaktisko poti teiksim 5 minūtēs, tad pēc tam dokumentācija tā visa potēšanas pasēs divās, kartiņā jāieraksta ar pildspalvu un tad ira sistēmā divās vietās, un talons un tad vēl kartiņa. Tas viss aizņem trīsreiz vairāk laika,” stāsta medmāsa Dace Kalniete.

Daktere Baumane ir pārliecināta: finansējums veselības aprūpei ir nekavējoties jāpalielina. Viņa par ģimenes ārsti strādā vairāk nekā 20 gadus, un viņas skatījumā tik katastrofāla situācija vēl nekad nav bijusi. Tieši tāpēc 31. maijā daktere brauks uz Rīgu, lai piedalītos ģimenes ārstu protesta akcijā.

Video

Lasi vēl