Mazinās tolerance attiecībā uz vardarbību pret sievietēm

0 Komentāru

Teju katram piektajam Latvijas iedzīvotājam pēdējo 12 mēnešu laikā ir pieaugusi pārliecība, ka ir nepieciešams iejaukties, redzot vardarbību ģimenē. Šis ir viens no galvenajiem secinājumiem, ko speciālisti uzsver, analizējot pusgadu ilgušo kampaņu, kuras mērķis bija mazināt sabiedrībā valdošo vienaldzību attiecībā uz vardarbību pret sievietēm.

Katrā trešā Latvijas sieviete cieš no fiziskas vai emocionālas vardarbības savās partnerattiecībās. Bet vairāk nekā puse par to nevienam neziņo.

Ja fiziska vardarbība atstāj brūces, emocionālā vardarbība ir grūti atpazīstama. Upuri to nespēj identificēt un bieži vien cieš ļoti ilgi. Psihologi brīdina: šāda vardarbība dziļi traumē ne tikai upuri, bet arī ģimenē augošos bērnus.

Zane Avotiņa
biedrības ”Skalbes” direktore, psiholoģe

Pateica kādu lamuvārdu vienreiz, divreiz, desmito reizi. Saukā nievājošās frāzēs, draud – darīsi tā, es tev bērnu atņemšu. Draud ar sievietei nozīmīgām lietām – tu nevari strādāt, tu esi slikta, tevi neviens negribēs, ja es tevi atstāšu. Tu bez manis nekas neesi. Un šis frāzes neatstāj fiziskus nospiedumus, bet atstāj pamatīgu nospiedumus cilvēka personībā.

Pēdējā gadā ir būtiski pieaudzis – līdz 416 – policijas pieņemto lēmumu par nošķiršanu skaits. Tomēr apmēram pusē gadījumu, varamākas aizliegumu tuvoties sievietei, pārkāpj.

Foto: Edijs Pālēns/LETA

Bieži vien sieviete tiek uzskatīta par vainīgu, viņu nosoda par ģimenes problēmu atklāšanu. Bet tie, kas ziņo par vardarbību citās ģimenēs, tiek uzskatītu par ”stukačiem”. Pētījumi liecina, ka sabiedrībā tomēr joprojām valda diezgan liela tolerance pret vardarbību, kuru nepieciešams mazināt.

0 Komentāru