Mazāko klašu mācību klātienē neatsākšanu amatpersonas skaidro ar strauji mainīgo epidemioloģisko situāciju

2 komentāri
Mazāko klašu mācību klātienē neatsākšanu amatpersonas skaidro ar strauji mainīgo epidemioloģisko situāciju
ZUMAPRESS / SCANPIX

Pēc garām diskusijām un vairākkārtējas lemšanas valdība šodien, 5. februārī, tomēr lēma vēl neļaut 1. un 2. klašu skolēniem atgriezties skolās, lai gan otrdien bija citādākos ieskatos, nostājas maiņu un nenoteiktību lēmumos skaidrojot ar strauji mainīgo epidemioloģisko situāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP)

“Otrdien parādījās šis cerību stars, ka pirmā un otrā klase varētu būt klātienes mācības, bet, kā mēs redzējām, statistika nebija labvēlīga, epidemiologi bija kategoriski pret šādu rīcību. Šobrīd tiešām ļoti atvainojos katram, kas pirmajai, otrajai klasei bija gatavs klātienes mācībām, tomēr vēl pārbaudām savu digitālo pratību, mēģinām būt iecietīgi un saprotoši.”

Lasi vēl: Latvija ierindojas piektajā vietā starp Eiropas Savienības valstīm saslimšanā ar Covid-19

No nākamās nedēļas atļautas individuālās mācību konsultācijas visās vecuma grupās – gan vispārējā, gan augstākajā izglītībā. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) arī apņēmusies izstrādāt reģionālās pieejas principu klātienes mācību atsākšanai tajās Latvijas vietās, kur saslimstības rādītāji nav tik dramatiski. No pirmdienas ierobežojumu izmaiņas arī veikalos, proti, tiks samazināts pieļaujamais apmeklētāju skaits, bet vienlaikus atcelts “aizliegto” preču saraksts. Atļauts iegādāties būs arī sēklas, stādus. Bet ar nosacījumu, ka vienam apmeklētājam jānodrošina 25 kvadrātmetru platība.

“Grāmatnīcās, higiēnas preču veikalos un pārtikas veikalos būs iegādājams viss preču sortiments. Šie preču saraksti tiks paplašināti  ar dūmu detektoriem, sēklām, elektropreču aksesuāriem. Veikalniekiem jādeleģē cilvēks, kurš varēs policijas darbinieku informēt, pēc kāda modeļa tas ir noteikts un cik cilvēku veikalā atrodas. Policijas darbiniekam būs iespēja šo veikalu slēgt,” skaidroja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Par skaistumkopšanas un citu nozaru darbības atjaunošanu valdība lems pēc pieņemtā “luksofora principa” – vispirms stabils saslimstības samazinājums – inficēšanās līmenim jābūt ne vairāk kā 200 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Turklāt šeit amatpersonas aicina sabiedrību iesaistīties infekcijas izplatības ierobežošanā, jo pēdējie cilvēku mobilitātes dati nav iepriecinoši. “Ir vērojama būtiska iedzīvotāju pārvietošanās un ekonomiskās aktivitātes pieaugums, un šie saslimstības rādītāji ir rezultāts aktivitātes palielinājumam. Iedzīvotāji vairāk kontaktējas,” sprieda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Ņemot vērā bažas par jaunā vīrusa mutāciju izplatīšanos, izņemot reisu apturēšanu no un uz Lielbritāniju, Īriju un Portugāli, laika posmā no 11. līdz 25. februārim Latvijā no jebkuras valsts drīkstēs ieceļot tikai neatliekamu un būtisku iemeslu dēļ. Šie iemesli ir darba, mācību, ģimenes apvienošanas, medicīnas pakalpojumu saņemšanas, kā arī,lai atgrieztos pastāvīgajā dzīvesvietā vai dotos uz bērēm. Bez īpaša pamatojuma mūsu valstī nevarēs ierasties arī tie, kuriem ir termiņuzturēšanās atļaujas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV)

“Mēs ne tikai aicinām domāt un pārdomāt, vai lidojums ir nepieciešams, bet turpmāk arī prasīsim konkrētu pamatojumu, kāpēc lido. Nolēmām ierobežot termiņuzturēšanās atļauju iespēju ierasties Latvijā un tur arī cilvēkiem būs jāuzrāda pamatojums – apciemot savu īpašumu nebūs iespējams.”

Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati liecina, ka Latvijā joprojām jāievēro pašizolācija pēc atgriešanās no visām Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, izņemot Vatikānu un Islandi. Pašizolācija Latvijā joprojām jāievēro, atgriežoties vai ceļojot tranzītā caur Andoru, kurā ir otrā augstākā saslimstība Eiropā. Pašizolācija arī jāievēro, atgriežoties no Slovēnijas, Kipras, Zviedrijas, Monako, Slovākijas, Lihtenšteinas, Nīderlandes, Šveices, Dānijas, Spānijas, Maltas, Itālijas, Horvātijas, Luksemburgas, Polijas, Francijas, Vācijas, Austrijas, Rumānijas, Ungārijas, Beļģijas, Norvēģijas, Bulgārijas, Grieķijas un Somijas. Sabiedrības veselības apdraudējums šajās valstīs ir novērtēts kā ļoti nopietns.

Attiecībā uz valstīm, kas ir ārpus ES un EEZ, pašizolācija nav jāievēro, ceļojot no Dienvidkorejas, Ruandas, Jaunzēlandes, Taizemes, Singapūras un Austrālijas. Tās ir to valstu vidū, no kurām ir atļauts šķērsot ES ārējo robežu.

Vismaz līdz 6. aprīlim Latvijā ir spēkā ārkārtējā situācija, taču amatpersonas vēl nav vienojušās par komandantstundas turpināšanu šajā laikā. Par to lemšot nākamnedēļ, jo esot jāvienojas, kā optimāli izmantot resursus kontroles pasākumos, palielinot arī pašizolācija, karantīnas ievērošanas kontroli un ierobežojumu ievērošanu tirdzniecības vietās.

Lasi vēl: Valdība nākamnedēļ plāno turpināt lemt par mājsēdes nepieciešamību nedēļas nogalēs

2 komentāri