Mazāk turīgas ģimenes lūdz labdarības biedrībām sagatavot bērnus skolai

7 komentāri
Mazāk turīgas ģimenes lūdz labdarības biedrībām sagatavot bērnus skolai
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Daudzām Latvijas ģimenēm pēdējā augusta nedēļa pagājusi neierastā veidā gatavojoties jaunajam mācību gadam. Lielā spļaušana mēģenēs bija priekšnoteikums tam, lai lielākā daļa bērnu uz skolu nākamnedēļ varētu doties. Vienlaikus rūpes skolēnu ģimenēm arī tradicionālākas: jāsagādā somas, burtnīcas un rakstāmrīki. Daudz ir arī tādu ģimeņu, kurām lielu palīdzību šajā ziņā sniedz labdarības organizācijas.

Labdarības biedrībā ”Palīdzēsim viens otram” nedēļas laikā saņemti lūgumi palīdzēt sagatavot skolai 200 bērnu. Tas ir uz pusi mazāk nekā pērn, jo Covid-19 dēļ, kad nenotika mācības klātienē, bērni neizlietoja iepriekš saziedoto, un tas tiek pārcelts uz šo gadu. Šie tagad saņemtie 200 palīgā saucieni ir no ģimenēm, kas pirms tam nebija vērsušās pie labdariem. Lūdz sagādāt bērniem apģērbus, sporta tērpus, apavus. Bet vispieprasītākās ir ar kancelejas precēm piepildītās skolas somas.

“Viena tāda soma ietaupa ģimenei vidēji 50 eiro. Viss atkarīgs, kurā klasē mācās. Skatāmies pēc sarakstiem. Tās ir daudzbērnu ģimenes, kurām grūtāk. Ja ir jāpērk četras, piecas somas. Un arī kanceleja nav lēta. Ja tās ir daudzbērnu ģimenes, tad rēķiniet, kas tas ir atspaids ar ziedotāju palīdzību. Pārsvarā mums dod tos sarakstus uzreiz jau, lai mēs zinātu kurai klasei, jo taču atšķiras nepieciešamai,” saka labdarības organizācijas “Palīdzēsim viens otram” aktīviste Laila Arāja.

Palīdzēt sagatavoties skolai lielākoties lūdz lauku rajonos dzīvojošie. “Strādā, nestrādā – visādi iet, bet nepietiek tie līdzekļi. Tur visādas vajadzības. Visiem ir skaidrs, kāda bija valstī situācija. Viena liela daļa strādā neoficiāli, bet principā viņi nesaņem pietiekami, lai varētu izdzīvot,” teic Arāja.

Biedrība ”Palīdzēsim viens otram” labdari palīdz ne tikai uz skolas laiku, bet visu gadu. Gatavo pārtikas pakas, sagādās gultas, matračus, sadzīves tehniku, bērnu ratus, higiēnas preces un jebko citu.

“Kad tu redzi tās mazās istabiņas, kur dzīvo daudzi cilvēki, tur pietrūkst daudz tādu lietu, kas mums šķiet pašsaprotami, piemēram, nav krēsla vai gulta. Nevarētu teikt, ka viss ir slikti, bet cilvēkiem ir tiešām ļoti grūti,” norāda biedrības vadītāja.

Biedrības “Facebook” lapai ir 42 000 sekotāju, un tiklīdz saņem lūgumu no ģimenes, grupā esošie ātri saziedot vajadzīgo un paši to izvadā pa visu Latviju brīvajā laikā.

“Pārtika – ja tā ir pārtika, tad tas ir signāls, ka gaidīt nedrīkst, uzreiz jādodas palīgā. Ir tie vēlo vakaru palīgā saucieni. Tie pārsvarā ir Rīgā. Tad jau rīdzinieki lec no gultām ārā, kurš tuvāk, tas dodas palīgā. Ja tur ir ģimene ar bērniem, nevaram gaidīt dienu, divas. Mums šeit ir krājumi, ko uzreiz varam aizvest,” saka Arāja.

Dažkārt vientuļie vecāki izvairās lūgt palīdzību pašvaldības sociālajam dienestam, bažījoties par bērnu atņemšanu. Tamdēļ primāri vēršas labdarības iestādēs. Taču ir arī tādi sociālie dienesti, kas iesaka cilvēkiem vērsties labdarības organizācijās, jo pašvaldība nevar nodrošināt vajadzīgās preces. Biedrība ”Palīdzēsim viens otram” uz citu fona izceļas, ka palīdz kontaktēties ar tiesu izpildītājiem, regulē attiecības ar ātro kredītu kompānijām, konsultē par maksātnespējas un uzturlīdzekļu piedzīšanas pieteikumu iesniegšanu.
7 komentāri