“Man nav, ko zaudēt!” Kādi motīvi ir tiem, kuri nolemj kļūt par narkokurjeriem?

Komentāri

Šobrīd Valsts policijai ir zināms par 36 Latvijas pilsoņiem, kas par narkotiku pārvadāšanu uz citām valstīm aizturēti dažādās pasaules malās. Taču reālais Latvijas narkokurjeru skaits varētu būt daudz lielāks.

Krīzes gados ar narkotiku pārvadāšanu Latvijas pilsoņi nodarbojās, mēģinot iegūt ātru naudu. Nespējot atrast darbu šeit, daudzi toreiz kļuva par starptautiski organizētu grupu dalībniekiem, lai koferos vai pat savā kuņģī mēģinātu pārvadāt narkotikas pa visu pasauli. Taču nekas nav mainījies, arī krīzei beidzoties. Šobrīd Valsts policijai ir informācija par 36 personām, kuras kā narkokurjeri ir aizturēti dažādās pasaules malās, un šis skaitlis pēdējos gados gandrīz nemainās. Plaša ir arī viņu apcietinājuma vietu ģeogrāfija.

Ekrānuzņēmumi

Par vienu no reģioniem, kur narkotikas ir izplatītas, tradicionāli tiek uzskatīta Latīņamerika. Saskaņā ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta datiem šobrīd Dienvidamerikas un Centrālamerikas valstīs 6-8 gadu cietumsodu izcieš 23 Latvijas valsts piederīgie. Viena Latvijas pilsone par narkotiku transportēšanu Venecuēlā ir notiesāta pat uz 15 gadiem. Arī Āfrikā par narkotiku pārvadāšanu ir ļoti bargi sodi – šobrīd viens Latvijas pilsonis Tunisijā izcieš 20 gadus ilgu cietumsodu.

Narkokurjeri visbiežāk tiek vervēti caur paziņām un arī internetā.

Tieši šķietami viegli pelnītā nauda ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi riskē ne tikai ar savu brīvību, bet arī dzīvi, piekrītot vest narkotikas pāri robežai. Valsts policija norāda, ka visbiežāk no sākuma kurjers saņem vien pāris simtus eiro kā avansu, savukārt atlikusī daļa, 2 līdz 5 tūkstoši eiro, viņam tiek solīta, nonākot galamērķī, kur nonāk nebūt ne visi.

Kriminologs Andrejs Vilks norāda, ka iemesli, kāpēc cilvēki piekrīt šādai bīstamai avantūrai, skaidrojami arī ar to, ka pasaulē pieaug kopējais pieprasījums pēc narkotiskām vielām.

Pieaugums ir vērojams par narkotiku pārvadāšanu aizturēto skaitam arī Eiropā.

Ja 2012. gadā bija zināms par sešu Latvijas pilsoņu aizturēšanas gadījumiem, tad pērn par vismaz 16 cilvēkiem. Eiropā Latvijas valstspiederīgie aizturēti Spānijā, Portugālē, Beļģijā, Francijā, Polijā un pat Igaunijā. Šobrīd vienu no lielākajiem cietumsodiem Eiropā – astoņus gadus – kāds Latvijas pilsonis izcieš Čehijā.

Lasi vēl