“Man ir bail, ka te viss sabruks” – rīdziniece ir šokā par savas mājas saimnieka ignoranci

Komentāri

Rīgā 36 ēkas ir kritiskā stāvoklī, bet 22 mājas vajag daļēji vai pat pilnībā slēgt. Tāds ir galvaspilsētas būvvaldes atzinums. Tomēr bīstamajās mājās turpina dzīvot cilvēki, un remonts diez vai ir sagaidāms. Vai ir iespējams šo situāciju mainīt?

Māja Duntes ielā 24 ir avārijas stāvoklī. Pirms vairākiem mēnešiem Rīgas būvvaldes izliktais plakāts pieprasa nekavējoties izbeigt mājas ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viena no iemītniecēm Svetlana atzīst: viņai katru dienu esot bail, ka māja sabruks. Tomēr ēkas kopīpašnieki pēc vairākām sapulcēm tā arī nespēja vienoties par remontu un pagaidām nedara neko.

Pašlaik Rīgā ir 22 mājas, kuru ekspluatāciju ir jāpārtrauc pilnīgi vai daļēji. Dažas jau pavisam izskatās pēc graustiem. Pie divstāvu mājas Bauskas ielā 71 satikām tās vienīgo iemītnieci. Pirms diviem mēnešiem sieviete pārcēlās dzīvot pie draugiem. Tomēr brūkošo dzīvoklīti viņa nepametīšot, kamēr nedabūšot pašvaldības dzīvokli.

Pirms diviem gadiem pieņemtās izmaiņas Būvniecības likumā ļauj būvvaldēm aizliegt ēku ekspluatāciju. Tomēr tās joprojām jūtas bezspēcīgas, jo īpašnieki šos lēmumus ignorē. Ēkas netiek nedz slēgtas, nedz remontētas. Bet ar varu cilvēkus var izlikt no mājām var tikai glābšanas dienesti, gadījumā, ja ēka reāli sāk brukt. Evakuētus cilvēkus pašvaldība uz 5 dienām izmitina dienesta viesnīcā. Maznodrošinātie šādos gadījumos var pretendēt uz pagaidu telpām – kopmītni, bet pārējiem ir pašiem jāsameklē jauna dzīvesvieta.

Būvvalde piedāvā ieviest bargākus sodus par to, ja īpašnieks neievēro likumu un reizi gadā neveic ēkas tehniskā stāvokļa apsekošanu. Savukārt premjers Māris Kučinskis sola rosināt izmaiņas Atsavināšanas likumā.

Tuvākajā laikā Rīgas būvvalde plāno sodīt avārijas ēku īpašniekus ar naudas sodiem 10 līdz 1400 eiro, kuri diez vai viņus nobiedēs. Būvvaldes priekšnieks pieļauj, ka pašreizējas 36 mājas kritiskā stāvoklī varētu būt tikai aisberga virsotne. Jo kopumā Rīgā ir ap 100 tūkstošiem dzīvojamo ēku.

Video

Lasi vēl