Mamikins un Ždanoka vēlas, lai Eiropas Parlamentu varētu vēlēt arī nepilsoņi

1 komentārs
Mamikins un Ždanoka vēlas, lai Eiropas Parlamentu varētu vēlēt arī nepilsoņi
Foto: F64

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Eiroparlamenta deputāti iesnieguši vēstuli Eiropas Parlamenta petīciju komitejai, lūdzot tai neskatīt eiroparlamentāriešu Andreja Mamikina un Tatjanas Ždanokas lūgumu ļaut Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem ļaut piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Vēstulē uzsvērts, ka pilsonības jautājumi ir katras dalībvalsts kompetencē, turklāt visi nepilsoņi ir laipni aicināti naturalizēties. Tam gan nepiekrīt Mamikins un Ždanoka, kas uzsver, – nepilsoņa statuss ir apkaunojums, un tas pēc iespējas ātrāk jālikvidē.

Lūgumraksts Latvijas un Igaunijas nepilsoņu atbalstam Eiropas Parlamenta petīciju komitejā tika iesniegts jūnija beigās. Pirms tam viens no lūgumraksta autoriem, Eiroparlamenta deputāts no Saskaņas – Andrejs Mamikins, 2 mēnešus vāca parakstus šīs iniciatīvas atbalstam. Kopumā tika savākti 20 000 parakstu. Savai kampaņai Mamikins piesaistīja vēl 2 eiroparlamentāriešus – Tatjanu Ždanoku, kā arī viņas ideoloģisko līdzinieci no Igaunijas, Janu Tomu.

Galvenā doma ir šāda – lai Igaunijas un Latvijas nepilsoņi var vēlēt Eiropas Parlamentu, lai Latvijas nepilsoņi var vēlēt vietējās pašvaldībās un lai Igaunijas nepilsoņi var piedalīties politiskajās partijās. Ja EP piešķirs vēlēšanas tiesības migrantiem, tad tas ir loģiski, ka šīs tiesības jāpiešķir arī nepilsoņiem.

Par Ždanokas un Mamikina petīciju sašutumu pauž pārējie Latvijas eiroparlamentārieši, kas kopā ar vairākiem Igaunijas un Lietuvas kolēģiem ar vēstuli vērsušies pie petīciju komitejas. Arī bezpartejiskais Igaunijas eiroparlamentārietis Indreks Tarands uzskata, ka lūgumraksts par nepilsoņu tiesībām vēlēt nav skatīšanas vērts.

Jāpiebilst, ka jautājumu par nepilsoņu tiesībām piedalīties vēlēšanās Tatjana Ždanoka Eiropas Savienības līmenī mēģināja virzīt jau pirms nepilniem 10 gadiem. Līdz debatēm plenārsēdē toreiz tas nenonāca.

Video