Komentāri

Mākslinieki Ērika un Aigars spējuši piepildīt daudzu pilsētnieku sapni – pārvietot savu dzīvi uz to vietu, kur tiecas sirds- uz laukiem. Pie viņiem viesojās TV3 Ziņas.

Ērikas darbs ir- gaismekļu dizains. Bet viņa arī lieliski zina visas Līgo tradīcijas.

Kā saka namamāte Ērika, visa Jāņu “sāls” jau patiesībā ir gatavošanās svētkiem. Te, Raunas puses Lejasdolēs, Jāņu gaidīšana sākās jau pāris dienas iepriekš, jo jāpadara tie darbi, kam svētku dienā nevar atlicināt laiku – jānopļauj zāle, jāizmēž sēta un māja. Tad Līgo dienā var nodoties svinību gaidīšanai. Kamēr vīri aizbraukuši pēc meijām un ozolzariem, meitas gatavo dekorus un gardumus. Šogad Ērika iecienījusi rabarberus, jo izlasīts, ka tie ir lietojami līdz Jāņiem. Rabarberu kvass jau gatavs.

Ērika Māldere
Māksliniece

Man šodien ir plāns vēl izvārīt rabarberu ķīseli. Es lieku klāt kurkumu, jo ir skaista krāsa. To visiem iesaku – pieliekot klāt kurkumu, iznākt saulains ēdiens. Uzskatu, ka krāsai un formai ir nozīme. Ziemassvētkos sirsniņu piparkūkas garšo labāk, nekā mēnesīši un dzeltens ķīselis labāk, nekā zaļš.

Namamāte ir māksliniece – maizes darbs ir lampu dizainēšana, bet dzīva ir interese par folkloru. Viņa sastādījusi padomu grāmatu jāņotājiem, kur smelties iedvesmu tautas rituāliem un dziesmām katrai saulgriežu norisei.

Ērika Māldere
Māksliniece

Iedomājaties, latviešiem bija pierakstītas 1200 līgo melodijas vien. Cik mēs katrs tagad zinām no tā. Bet tie svētki tiešām bija ļoti lieli un nozīmīgi. Tas ir viss ir jāmācās un jārāda bērniem.

Laikam ejot, tradīcijas papildinās ar jaunām. Piemēram, batuts. Tas izlikts, lai bērniem, uz tā lēkājot, vieglāk savstarpēji sapazīties, turklāt Jāņos augstu, jo augstu jālēkā. Vēl iemēģināta netradicionāla gaļas cepšanas metode – to šais mājās cep bedrē.

Ērika Māldere
Māksliniece

Ļoti garšīgi sanāk. Mīksta, sulīga. Un tie dārzeņi, kas blakus, ir pat garšīgāki par pašu gaļu. Un tas tāds notikums. Kad ir tumšs, tad ar lukturīšiem nākam meklēt, kūp tā grants, ko virsū saber.

Svētkos galvenā norise ir saules pavadīšana un sagaidīšana, jo tās pie mums ir tik maz, ka īpaši jāgodina. Ugunskurs jau uzsliets pašā augstākajā vietā, lai tumsā spīd pāri visām pļavām. Vēl jāuzpin saules vārti, virtenes un meitām vainagi. Ērika pačukst gudrību – vainagu pīšanai diegus nevajag, pietiek, ja ziedu kātus sapin bizē.

Ja grib pīt zīlējamo vainagu, tad vajag lasīt puķes ik pa trejdeviņiem soļiem. Noiet trejdeviņus soļus, ko acu priekšā redz, to noplūc.

Jau otro ziemu Ērika kopā ar ģimeni – meitu Emīliju un vīru Aigaru, arī mākslinieku, pavadījusi jaunajās mājās Dzērbenē, no rīdziniekiem pārtopot par vidzemniekiem. Laukos Ērika atsākusi gleznot, tik labi viņa te jūtas. Savukārt svētku norises vieta ir padsmit kilometru attālumā, senā īpašumā. Šogad Jāņa bērnu pulks būs košs – skanēs dažādas valodas. Interese par latviešu tradīcijām ir diezgan plaša.

Ēro Peltonnens
Somu dziesminieks

Jūs aizvien piekopjat vairāk senās tradīcijas. Somijā mūsu rituāls ir iešana saunā, visi no pilsētas aizbrauc uz savām lauku mājiņām. Kopīgā lieta ir ugunskurs. Bet jums ir vairāk dziesmu. Es zinu tikai kādas divas saulgriežu dziesmas somiski.

 

Lasi vēl