Mākslas vēsturnieks: Džemma Skulme ir viena no centrālajām personībām Latvijas kultūras dzīvē

Pievienot komentāru
Mākslas vēsturnieks: Džemma Skulme ir viena no centrālajām personībām Latvijas kultūras dzīvē
RAITIS PLAUKS, F64

Sēru vēsts – 94 gadu vecumā sestdien mūžībā aizgājusi viena no spožākajām Latvijas kultūras personībām – māksliniece Džemma Skulme. Tautas atmiņā viņa paliks ar savām košajām gleznām, slaveno dzimtu, bagātīgo sabiedrisko dzīvi un domas gaišumu.

Džemma Skulme dzimusi 1925. gadā mākslas pasaules “aristokrātu” ģimenē. Tēvs – gleznotājs Oto Skulme, māte – tēlnieces Marta Skulme. Džemma absolvējusi Mākslas akadēmiju, bijusi nozīmīga padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotāja. Māksliniece līdzdarbojās Atmodas kustībā, 1988. gadā viņa bija Latvijas Tautas frontes veidotāju vidū, un 1989. gadā tika ievēlēta PSRS Tautas deputātu kongresā.

Eduards Kļaviņš
mākslas vēsturnieks

Izjūtot padomju laika ideoloģisko spiedienu, tiecās to pārvarēt, pakāpeniski gan pati attīstoties un atbrīvojoties no uzspiestā socreālisma formām un vēstījumiem. Protams, palīdzējusi ļoti daudziem citiem Latvijas māksliniekiem, nemaz nerunājot par viņas sabiedrisko darbību. Skaidrs, viņa ir viena no centrālajām personībām Latvijas kultūras dzīvē, 20. gadsimta otrajā pusē noteikti.

Skulme apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, saņēmusi arī Ministru kabineta balvu par izcilu devumu Latvijas mākslas un sabiedriskajā dzīvē.

Šogad mākslinieci vajāja veselības problēmas, piedzīvotas divas operācijas ar mazliet vairāk nekā mēneša starpību, līdz viņas dzīvība izdzisa sestdienas rītā.

Skulmes dzimtu turpina viņas bērni – mākslinieki Juris Dimiters un Marta Skulme, kā arī vairāki mazbērni.