Komentāri

Jau nākamnedēļ klāt 1. septembris, – Zinību diena. Skolas gaitas uzsāks gan skolēni, gan arī studenti. Nupat veiktā aptaujā secināts, ka studentu gaidas par ienākumiem studiju laikā ievērojami atšķiras no realitātes.

Studentu dzīve apvīta ar dažādiem mītiem. Piemēram, par ceptiem kartupeļiem kā studentu nacionālo ēdienu, dzīvi dienesta viesnīcā vai vecos īres dzīvokļos ar draugiem.  Izrādās, ka realitāte nav tālu no mītiem. Nesen veiktā aptauja liecina, ka Latvijā studenti mēnesī spiesti izdzīvot ar summu, kas svārstās no 100 līdz 200 eiro mēnesī.

Vita Loginova
“Swedbank” produktu līnijas vadītāja

Studentu gaidas ievērojami atšķiras no reālās situācijas, vairums studentu pārtiek ar 200 eiro mēnesī maksimums. Tas ir skaitot dzīvesvietu, skaitot pārtiku, transportu un apģērbu.

To apliecina arī Latvijas studentu apvienības rīcībā esošie dati. Bieži vien studenti, lai nodrošinātu iztiku, izvēlas strādāt, bet darbu apvienot ar studijām ir grūti. Sevišķi pirmajos studiju gados. Ja students tomēr izvēlas studijas apvienot ar darbu, – parasti cieš studiju kvalitāte.

Matijs Babris
LSA Sociālā virziena vadītājs

Tāpēc realitātē ir, kā dažkārt student joko, – tu maksā par studijām, kurās tu reāli neesi. Tas ir ļoti sāpīgs faktors, tāpēc studentu apvienība iestājas par studiju kredītu, vai ideālajā variantā stipendiju, kas nodrošinātu šādi funkciju.

Studentu apvienībā norāda uz vēl vienu problēmu. Latvijā ir daudz tādu studentu, kuri atmet domu par iesākto studiju turpināšanu, – tieši finansiālu apsvērumu dēļ.

Matijs Babris
LSA Sociālā virziena vadītājs

Ļoti bieži mēs domājam, ka mūsu studenti ir vai nu dumji, vai viņi nesaprot vai arī pamatskolā nav pareizi iemācīti, vai vidusskolā, bet ļoti bieži reālā problēma ir tāda, – studentam nav laika mācīties, jo viņam tajā laikā ir vai nu jāstrādā vai jāmeklē papildus ienākumu avots, lai sevi varētu uzturēt.

Studentu gaidas par budžeta apmēru studiju laikos ir ievērojami atšķirīgas no reālās situācijas. Šobrīd vairāk nekā puse, –  55 % augstskolās studējošo pauž pārliecību, ka ikmēneša budžetam vajadzētu pārsniegt 300 eiro. Vēl piektdaļa studentu uzskata, ka viņu ikmēneša budžetam vajadzētu būt virs 500 eiro.

Īpaši optimistiski par saviem ienākumiem studiju gados ir jaunieši, kuri dzīvo Rīgā. 56 % studentu vecumā no 18 līdz 24 gadiem par studentam atbilstošiem uzskata ienākumus virs 400 eiro mēnesī. Realitātē šādi ienākumi studiju gados ir 37% studējošo rīdzinieku.

Lasi vēl