Maksa par karsto ūdeni var pieaugt! Leģionāru slimības dēļ jāpaaugstina temperatūra karstā ūdens caurulēs

3 komentāri

No šīs nedēļas visās daudzdzīvokļu mājās karstā ūdens caurulēs jābūt vismaz 55 grādu temperatūrai. Šāda obligātā prasība ieviesta, lai cīnītos pret bīstamu saslimšanu – tā dēvēto leģionāru slimību.

Pērn ar to saslimis 31 cilvēks un trīs gadījumos iznākums ir bijis letāls.

Ar leģionāru slimību Latvijā katru gadu saslimst vidēji 30 cilvēku. Biežāk ar to slimo vecāka gada gājuma cilvēki un tie, kam novājināta imunitāte. Lai arī pēdējos gados atbildīgās iestādes un māju pārvaldnieki centušies informēt iedzīvotājus par slimību, daudzi joprojām neko daudz par to nezina.

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti gan skaidro, ka legionellas baktērija izplatās gaisa pilienu ceļā jeb kā ūdens aerosols.

Lai ierobežotu slimības izplatību, no šīs nedēļas visā Latvijā noteikta jauna prasība – dzīvojamo namu siltummaiņos nodrošināt vismaz 55 grādu ūdens temperatūru.

Ekonomikas ministrija aplēsusi, ka aptuveni 70% dzīvojamo māju fonda šādu temperatūru ir iespējams tehniski uzturēt, pārējās ēkās siltummezgli varētu būt tik novecojuši vai slikti uzturēti, ka temperatūras kritums būs vēl nozīmīgāks. Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs skaidro, ka pārvaldnieki tehniski šādu temperatūru var nodrošināt, tomēr līdz šim paši iedzīvotāji nereti atteikušies uzturēt tik augstu ūdens temperatūru, lai samazinātu rēķins.

Taču turpmāk šādos gadījumos namu pārvaldniekiem nāksies atteikt iedzīvotājiem, jo 55 grādu temperatūra būs jāuztur gan pa dienu, gan naktī. Tas gan varētu paaugstināt komunālo maksājumu par ūdeni.

Apsaimniekotāji lēš, ka atkarībā no tā, kāda ūdens temperatūra uzturēta ēkā iepriekš, pieaugums šīm pozīcijām varētu sasniegt aptuveni 20%. Savukārt namos, kur 55 grādu temperatūra uzturēta jau iepriekš, rēķini nemainīsies.

Lai arī daudzdzīvokļu namu siltummaiņos, kas pārsvarā atrodas ēku pagrabstāvos ūdens temperatūrai turpmāk nevajadzētu būt zemākai par 55 grādiem, kamēr ūdens nokļūst no 1.stāva līdz pat 9. vai 12.stāvam, tas būs atdzisis par vairākiem grādiem, tādēļ iedzīvotājiem, rūpējoties par savu drošību, ūdens no krāniem un dušām būtu regulāri jāiztecina, jārūpējas par kaļķakmens nogulšņu notīrīšanu, kā arī dažādās elektroierīcēs jāiepilda tikai svaigi vārīts vai destilēts ūdens.

3 komentāri