Majoru pludmalē izveidotas īpašas slēptuves mazajiem ronēniem

Pievienot komentāru

Majoru pludmalē izvietotas īpašas slēptuves mazajiem ronēniem, – studente Patrīcija Ledaka, veidojot bakalaura darbu, nolēmusi rīkoties atšķirīgi un izveidot darbu, kas kalpotu par glābiņu dzīvajai dabai, nevis cilvēku ērtībām.

Mājiņas roņiem Patrīcija izlēma veidot pēc gadījuma, kad pagājušajā gadā, meklējot pajumti, ronēns aizkļuva līdz pat Jomas ielai. Pa ceļam mazais ronītis tika pamatīgi savainots.

“Manā gadījumā vēlējos attīstīt tādu kustību, sauksim to par sociālu kampaņu – dizains dabai,” saka studente.

Patrīcija Ledaka studē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē. Tāpēc roņu namiņi jeb slēptuves ir veidotas, ņemot vērā visus iespējamos apstākļus – sākot ar namiņu formu, izmēriem, nostiprinājumu un, protams, materiāla izvēli.

“Stikla šķiedra ir ekoloģisks materiāls un ļoti izturīgs. Ķīmiski neorganiskā viela, izveidota no sakausēta stikla, kura sastāvā ir kvarca smiltis, kalcija fluorīds, nātrija sulfāts, mālzeme. Šis sajaukums ir ekoloģisks,” skaidro Patrīcija.

Akmeņiem līdzīgās mājiņas ir ar tukšu vidu, kur roņi var patverties no apkārtējiem draudiem. “Akmens ir tā forma, kurā viņi labprāt uzturas,” bilst Patrīcija.

Pašlaik namiņi gan lielāku interesi rada garāmgājējos, roņi jaunajos namiņos vēl nav manīti. Norāde aicina cilvēkus namiņiem mest pienācīgi lielu līkumu. Taču, kā pieredze liecina, neatkarīgi no cilvēku klātbūtnes jaunie roņi, nonākot pludmalē, meklē tuvāko patvērumu.

Roņi patveras gan zvejnieku laivās, gan zem pludmales soliņiem. Cerams, ka arī šie namiņi izrādīsies ronēniem pa prātam, jo Patrīcijai ir plāni nākamajā gadā šo ieceri turpināt attīstīt.