Mājdzīvnieku panika svētku salūta laikā… Ko darīt, lai tavam mīlulim nebūtu bail?

1 komentārs
Mājdzīvnieku panika svētku salūta laikā… Ko darīt, lai tavam mīlulim nebūtu bail?
Foto: Flickr / Cristian Bortes

Uz durvju sliekšņa, rokās sadevušies, mijas vecais un jaunais gads, radinieki saskandina šampanieša glāzes, aiz loga ducina svētku salūts. Taču ir daži ģimenes locekļi, kuriem šajā brīdī prāts vismazāk nesas uz priecīgām emocijām, vairāk gribas trīcot ierauties zem dīvāna vai paslēpties kaut kur vēl dziļāk… Tie, protams, ir mājdzīvnieki, kuriem daudzo šāvienu troksnis aiz loga uzdzen lielu trauksmi vai pat paniku.

Protams, pilsētas apstākļos savus mīluļus nekādi nevar no tā pilnībā pasargāt, tāpēc biedrība Baltais Suns ir sagatavojusi sarakstu ar veidiem, kā iespēju robežās vismaz šos negatīvos iespaidus mazināt. Protams, tā kā biedrība savā darbības laukā strādā tieši ar suņiem, arī šie ieteikumi pamatā attiecas uz suņiem, tomēr tos var ņemt vērā arī citu mīluļu saimnieki.

Ja zināt, ka jūsu mīlulis baidās no salūta, varat pasargāt viņu no papildu stresa, ņemot talkā gan psiholoģiskas, gan fiziskas un preparātu metodes – homeopātisku vai sintētisku. Piemēram, papildu drošības sajūtu sunim radīs īpašs apģērbs (Thundershirt veste, kas nodrošina maigu spiedienu uz krūšukurvi).

“Lai suņiem būtu vieglāk pārciest bailes no uguņošanas, samērā bieži izmantots līdzeklis ir nomierinošas tabletes dzīvniekiem, kas satur augu ekstraktus un/vai aminoskābi L-triptofānu un ir iegādājamas veterinārajās klīnikās, aptiekās un zooveikalos. Daudzi izmanto Relaxan tabletes, bet es pēdējā laikā vairāk esmu iecienījusi Calmatonin. Šos līdzekļus ieteicams sākt lietot vairākas dienas iepriekš, bet īpaši svarīgi ir tos lietot pusstundu-stundu pirms vēlamās iedarbības,” par pielietojamiem nomierinošajiem līdzekļiem stāsta veterinārārste Māra Jansone.

Efektīvs, bet dārgāks līdzeklis suņa nomierināšanai ir sintētiskie feromoni DAP, kas iegādājami ar nosaukumu Adaptil veterinārajās klīnikās un aptiekās un pieejami gan izsmidzināmā formā, gan kā nomierinoša kakla siksna.

“Adaptil būs īpaši piemērots dzīvnieka īpašnieka prombūtnes laikā vai situācijās, kad stress ir ilgstošs,” turpina Jansone. “No kompleksās homeopātijas var lietot NervoHeel tabletes, bet ieteicamāk būtu doties pie veterinārā homeopāta un tur piemeklēt konkrētajam sunim vispiemērotāko līdzekli – piemēram, Phosphorus labāk palīdzēs rudiem, draudzīgiem, aktīviem, siltumu mīlošiem suņiem, kam bail no negaisa un uguņošanas.”

Tāpat veterinārārste norāda, ka sunim būs vieglāk pārdzīvot uguņošanu, ja dienas gaitā tas būs izvests kārtīgā pastaigā un uz uguņošanas laiku būs izstaigājies un saguris.

“Salūta laikā sunim vēlams atrasties istabā ar aizvērtiem logiem un aizkariem. Ja tas ir manāmi satrūcies, ielaidiet viņu telpā, kurā nav logu un iespējas dzirdēt trokšņus – piemēram, vannasistabā vai kādā pieliekamajā (ja šāda telpa nav pieejama, ļaujiet sunim ielīst zem dīvāna vai galda). Var arī ieslēgt mūziku, vēlams, uz aparatūras ar sabvūferi un labiem basiem, tas novērsīs dzīvnieka uzmanību,” iesaka kinologs un biedrības Baltais Suns vadītājs Dāvis Muižnieks.

Tāpat viņš atgādina – ielaidiet mājās arī parasti pagalmā dzīvojošu suni, ja tas izrāda baiļu sajūtas. Kā arī, ja mājas suns salūta laikā pats meklē pie jums tuvāku patvērumu, neliedziet to viņam, sarunājieties ar viņu nomierinošā balsī.

Ja gadījumā pats svētkos neplānojat būt mājās un sunim nāksies tur palikt vienam, vēlams veikt zināmus priekšdarbus – piemēram, aizvākt no istabām priekšmetus, kurus dzīvnieks varētu satraukumā saplēst, kā arī parūpēties par to, lai viņam nebūtu iespējas bailēs aizbēgt (pārbaudiet durvis, žogus, balkonus u.c.). Suņa kaklasiksnā noteikti ir jābūt ierakstītai saimnieka kontaktinformācijai! Parūpējieties arī par to, lai mājās dzīvniekam ir pietiekamā daudzumā pieejams ūdens – pēc stresa suns daudz dzer.

“Protams, vislabākais variants ir tomēr neatstāt suni vienu,” norāda Muižnieks. Īpaši tas attiecas uz suņiem, kas arī ikdienā baidās no lielākiem trokšņiem.