Maizītis brīdina deputātus, ka nepārdomāta “čekas maisu” satura atvēršana var radīt nacionālās drošības riskus

4 komentāri

Aizejošās Saeimas deputātiem, visticamāk, izdosies turēt pirms vairākiem gadiem doto solījumu atvērt “čekas maisus”. Atbildīgā parlamenta komisija trešdien, 26. septembrī, vienojās, ka daļu kartotēkas internetā publiskos decembrī.

Tomēr pretēji solītajam un īpašas VDK izpētes komisijas darbam, tas notiks bez ekspertu komentāriem. Bažas par šādas rīcības ietekmi uz nacionālo drošības apdraudējumu pauž Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

Likumprojekts par “čekas maisu” atvēršanu trešdien bija nonācis līdz kritiskajai “būt vai nebūt” atzīmei. Ja atbildīgā Saeimas komisija trešdien to neizskatītu, likuma pieņemšana tiktu atlikta pēc vēlēšanām, kas, visticamāk, nozīmētu pārvilkt treknu svītru solījumam par VDK kartotēkas publiskošanu uz valsts simtgadi. Taču izrādījās, ka divu dienu laikā uz galīgo lasījumu likumprojektam iesniegti vairāk nekā 50 priekšlikumu.

“Tas ir kaut kāds murgs, mēs jau bijām finiša taisnē, mēs atnākam šodien, un ir jau 53 jauni priekšlikumi ielikti iekšā. Tas nozīmē, ka mēs šajā Saeimā nevarēsim pat nobalsot,” minēja Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV)

Sākās vainīgo meklēšana. Izrādījās, ka visvairāk priekšlikumu iesniedzis “Vienotības” frakcijas pārstāvis Veiko Spolītis.

Kaimiņa un Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāta Ringolda Baloža mudināta, Saeimas komisija triecientempā gāja cauri priekšlikumiem, vienu pēc otra noraidot. Taču spriedze pieauga, jo izrādījās, ka deputātu uzdotajam tempam ne visi spēj turēt līdzi. Valsts arhīvam VDK dokumentus, kuru skaits mērāms tūkstošos, vajadzēs digitalizēt un aprakstīt. Tas viss prasa laiku.

Arī nodarbinot arhivārus naktīs, ir skaidrs, ka civilizēta “čekas maisu” atvēršana ar zinātniskiem komentāriem šogad nav iespējama. Uz to žurnālistiem norādīja SAB vadītājs Jānis Maizītis, kurš politisko ieceri kritizējis.

Lai arī Maizītis deputātus brīdināja, ka nepārdomāta maisu satura atvēršana var radīt nacionālās drošības riskus un to var izmanto Latvijai nedraudzīgi spēki, deputāti iebildumus ignorēja un nolēma, ka aptuveni 5000 aģentu kartītes jāieskenē.

Taču, nespējot vienoties, kas ir skenēšana un ko tieši no VDK kartotēkas vajadzētu publiskot vēl šogad, deputāti vienojās ceturtdien sasaukt ārkārtas komisijas sēdi. Visi deputāti nosolījās uz to ierasties, lai nebūtu problēmu ar kvorumu. Ja tādu nebūs, likumu Saeima galīgajā lasījuma skatīs nākamnedēļ, divas dienas pirms 13. Saeimas vēlēšanām.