Maija beigās Sv.Jēkaba katedrāles torņa smailē varētu atgriezties atjaunotais un apzeltītais gailis

1 komentārs

No Jēkaba baznīcas smailes nocelto gaili patlaban aktīvi saved kārtība. Kalējs darbus jau beidzis, un tagad simbolisko objektu no jauna apzelta.

Pirms 800 gadu uzbūvētā Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle ir viens no senākajiem galvaspilsētas dievnamiem. Aprīļa sākumā no tā 86 metru augstās smailes nocēla gaili, kas kopā ar pārējiem baznīcu gaiļiem ir simbolisks elements Rīgas panorāmā.

44 kilogramus smagais gailis Rīgu pārlūkoja bez apstājas kopš tā uzstādināšanas jau pirms 38 gadiem. Tolaik tas nomainīja savu priekšteci, kas pēc formas bija plakans un baznīcas smaili rotāja gadu simtiem.

Jauno gaili gan skāris laika zobs, tāpēc tas nogādāts pie “Būvuzņēmums Restaurators” meistariem, kuri to saved kārtībā. Pirmais pie darba ķērās kalējs Pēters Koroļs, kurš šo arodu kopj jau vairāk nekā 60 gadu un savu smēdi šodien izrādīja Rīgas arhibīskapam-metropolītam Zbigņevam Stankēvičam.

Tieši šajās dienās Jēkaba baznīcas gaili no jauna apzelta. Tiek izmantots vācu firmas 24 karātu zelts. Zelts, kuru lipina uz gaiļa, fiksēts uz zīdpapīra tādās kā mazās grāmatiņās. Meistare stāsta, ka lielāko skādi gailim nodara citi putni, kuriem patīk viss, kas spīd.

Kalējs Koroļs klāsta, ka gaiļa remonts nav bijis sarežģīts – salocītās vietās iztaisnotas. Koroļs pirms 35 gadiem izveidoja Doma baznīcas gaili, kad to 30 gadus vēlāk nocēla atkārtotai apzeltīšanai, meistars tika pie iespējas ar savu lolojumu atkal satikties.

Savu roku gaiļa zeltīšānā iemēģināja arī arhibīskaps-metropolīts Stankēvičs.  Bez gaiļa meistari apzelta arī Jēkaba baznīcas ciparnīcas.

Gaiļa apzeltīšanu paredzēts pabeigt nākamnedēļ, tad tam mēnesi būs jānostāvas, savukārt maija beigās gailis varēs atgriezties mājās – Jēkaba baznīcas torņa smailē.

1 komentārs