VIDEO: Maija baravikas tirgū var iegādāties par 100 eiro

10 komentāri
VIDEO: Maija baravikas tirgū var iegādāties par 100 eiro
Foto: LETA

Pavasarī neierasti, bet patiešām – vai nu cītīgs sēņotājs, vai arī ļoti turīgs cilvēks jau maijā varēja nobaudīt šā gada baraviku mērci! Sēņu karalienes uz šķīvjiem steidz servēt glauni restorāni. Bet tirgū tās var nopirkt pat par 100 eiro kilogramā.

Jau gandrīz divas nedēļas Kalnciema kvartāla restorānā gardēžu garšas kārpiņas tiek lutinātas ar šogad Latvijas mežos augušām sviesta bekām, apšubekām un pat baravikām. ”Tie, kas nav dzirdējuši, tie izbrīnās un pat saka – kā, ko un kā un pat saka – parādiet mums, atnesiet, mēs neticam,” par šā gada sēņu ražu stāsta restorāna Māja šefpavārs Kazimirs Krūmiņš

Šīs meža veltes restorāna virtuvē nonākušas no Ādažu puses, un arī pašiem virtuves saimniekiem agrā sēņu raža bijis pamatīgs pārsteigums, ar kuru iepazīstinājis ilggadējais produktu piegādātājs – zemnieks. ”Pusotru nedēļu atpakaļ viņš mums piezvanīja un piedāvāja, ka ir tāda iespēja paņemt svaigas baravikas, pats biju godīgi izbrīnīts, negaidīju, ka tik ātri,” stāsta Kazimirs Krūmiņš.

Taču sēņu pētnieki jeb mikologi zina teikt, ka arī iepriekšējos gados šajā laikā dažviet bijis pa kādai bekai, turklāt sēnes esot vieni no organismiem, kas pielāgojušies ļoti mainīgajiem Latvijas apstākļiem. Ir pat atrastas gailenes janvārī. ”Tas, ka tās varbūt ir vairāk nekā parasti, nav tādi tikai atsevišķi gadījumi, bet, ka vietām ir diezgan daudz un ka jau var salasīt mērcēm un pat restorānam nodot, tas varbūt ir saistīts ar laika apstākļiem. Godīgi sakot, jūtamies brīžiem kā rudenī un sēnes, acīmredzot, arī tāpat jūtas,” skaidro Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele

Šā gada ažiotāžu ap sēnēm mikologi skaidro arī ar faktu, ka cilvēki aktīvāk par dažādām parādībām ziņo arī sociālajos tīklos. Pirmo ziņu Dabas muzejs saņēma pirms vairākām nedēļām par bekām Rīgā, bet nu jau zina, ka tās pamanītas daudzās vietās visā Latvijā. Meža sēņu salidojumu no visdažādākajiem Latvijas novadiem var novērot Rīgas centrāltirgū.

”Šīs ir no Tukuma rajona. Mēs aizbraucām vienkārši pastaigāties, jo mēs ar vīru arī esam sēņotāji un nolēmām apskatīties, vai patiešām tās sēnes tur aug, vai arī tās ir muļķības,” stāsta pārdevēja Karīna.

Taču Vladislavs izdomāja iet sēņu medībās, kad izlasīja ziņu internetā. Nu jau šonedēļ trešo reizi bijis tirgū. ”Trīsdesmit kilometrus no Rīgas – Latvijas meži, Lilaste. Poligona apkārtne,” par īstajām sēņu vietām stāsta Vladislavs.

Taču daži pircēji gan šaubīgi vērtē uz tirgus galdiem izliktos sēņu krājumus. Citi aptausta, pasmaržo. Vladislavs stāsta, ka arī ārzemnieki nesmādējot jauno sēņu ražu. Taču netālu esošais pārdevējs Leonīds ir apliecinājums, ka jaunās sēņu ražas cenu amplitūda tirgū ir no divciparu līdz pat trīsciparu skaitlim, sasniedzot 100 eiro par kilogramu. ”Šīs sēnes es lasīju 12 stundas, tad cik tām vajadzētu maksāt? Tāpēc arī tā vajag – 100 eiro, tā ir normāla cena,” skaidro pārdevējs Leonīds.

Lai arī lielākā daļa pircēju par šo cenu ir izbrīnīti, Leonīds ir pārliecināts, ka tā ir adekvāta. Turklāt Latvija ir viena no retajām valstīm, kurā sēnēm ir milzīga piekrišana – pārsvarā pasaulē zina šampinjonus, austersēnes, bet ideja par sēņošanu šķiet pat arhaiska, taču Latvijā tiek rīkoti pat sēņu čempionāti.

Video

10 komentāri