“Maigas skaņas un harmonija…” Dziesmu un deju svētkiem gatavojas arī koklētāju ansambļi

0 Komentāru

Šogad Dziesmu un deju svētkos kokles rezonējošo, maigo skaņu gan tautas dziesmās, gan jaundarbos atskaņos 56 koklētāju kolektīvi. Trīs no tiem būs no Jūrmalas. Ar koklētājām tikās TV3 Ziņu žurnāliste Ilze Vēbere.

Kā jau visiem kolektīviem šajā laikā, arī koklētāju ansambļiem mēģinājumu grafiki blīvi sarakstīti. Jūrmalas mūzikas skolā muzicē veseli trīs koklētāju ansambļi, un visi arī piedalīsies šajos Dziesmu un deju svētkos. Tos pārrauga vadītāja Kristīne, kura pati jau kopš bērnības savas dvēseles instrumentu atradusi koklē.

Kristīne Ojala
Koklētāju ansambļu vadītāja

Kokles skaņa ir īpaša dvēselei. Mana kolēģe vada meditācijas ar kokli. Katrā kokļu koncertā cilvēks jūtās kā meditācijā. Mēs nevaram sacensties ar pūtēju orķestri spožumā, bet mēs varam uz sirds stīgām paspēlēt.

Visvairāk koklētāju ir jaunākajā grupā – tajā spēlē 14 jaunieši, tostarp trīs puiši. Vidējā vecuma kolektīvā ir četras dalībnieces, bet absolventu grupā spēlē piecas dāmas – šis kolektīvs izveidojies, domājot tieši par dziesmu svētkiem. Visas beigušas Jūrmalas mūzikas skolu – dažai pa gadiem kokle apputējusi, bet katrai atkal atklātā nodarbošanās sniedz milzu gandarījumu.

Aurika Meistere
Koklētāja

Es tiešām atpūšos. Esmu dziedājusi korī, bet tas nav tas. Atnāku te pēc darba, sākam spēlēt, uzdzen humoru, tiešām atpūšamies.

Aurika ansamblī sēž blakus savai meitai. Mamma kokli spēlē kopš mazotnes un meita neviļus sekoja viņas piemēram.

Koncertkokle Latvijā ir vienīgais nacionālais profesionālais mūzikas instruments. Kokļu niansētais skanējums piešķir īpašu krāsu gan tautas mūzikas apdarēm, gan īpaši koklēm rakstītajiem mūsdienu autoru darbiem.

Dagmāra Bindere
Koklētāja

Kocertkoklei ir plašs diapazons, var spēlēt dažādos mažoros, minoros…Kokle sastāv no zemām skaņām līdz pašai augšai. Ne pa velti tas ir latviešu tautas instruments, tas ir tā kā mēs, – latviešu tauta. Kautrīgi mēs esam, kokle arī, tas nav skaļš instruments. Ne velti ir šis teiciens, ka kokle ir cilvēka dvēsele, kas dzied.

Dziesmu svētkos koklētājiem būs divi atsevišķi koncerti – viens notiks Dailes teātrī, otrs būs nakts koncerts Doma baznīcā.

Nakts koncerts veidots kā atskats uz šo simtgadi, iekļauti skaistākie skaņdarbi koklētājiem. Kopumā svētkos muzicēs 56 koklētāju ansambļi.

0 Komentāru