“Mācības vidusskolā tikai valsts valodā!” Tas iecerēts jau pēc trim gadiem

2 komentāri

Mācības vidusskolā tikai valsts valodā – tas iecerēts jau pēc trim gadiem. Ar šādu paziņojumu šodien nāca klajā izglītības ministrs. Lai nodrošinātu sekmīgu integrācijas politiku un stiprinātu latviešu valodas apguvi vispārējā izglītībā, pārmaiņas paredzētas arī pārējos izglītības posmos – pirmsskolā un pamatskolā.

Lai gan mazākumtautību jaunieši gandrīz visi prot latviešu valodu, tomēr 22% šīs spējas aizvien ir pamatprasmes līmenī vai arī šo prasmju nav vispār, vai tās ir vājas. Tas viņiem neļauj pilnvērtīgai piedalīties darba tirgū un iegūt tālāku izglītību.

Taču izglītības ministrs Kārlis Šadurskis akcentē, – mums svarīgs ir katrs jaunietis un nevienu nevaram atļauties atstāt ārpus redzesloka.

Šobrīd jau ir izstrādāts un sabiedriskai apspriešanai nodots jaunais kompetenču pieejā balstītais mācību saturs, kur nopietna uzmanība pievērsta valsts valodas apguvei. Saturam seko vēl citi soļi valsts sabiedrības integrācijas jomā. Jau šajā mācību gadā pavasarī visiem vidusskolu beidzējiem centralizētie eksāmeni būs jākārto tikai valsts valodā.

Uz 9. klases absolventiem tas attieksies pēc diviem gadiem. Savukārt jau nākamgad pirmsskolās piecu gadu vecumiem bērniem tiks uzsākta jaunā izglītības standarta ieviešana, kas ļaus bērnam, neatkarīgi no ģimenē lietotās valodas, beidzot bērnudārzu, uzsākt skolas gaitas valsts valodā.

Savukārt pēc trim gadiem iecerēts, ka mācības visās vidusskolās notiek valsts valodā. Izglītības ministrijā norāda – tas tikai loģiski, jo, ja eksāmeni būs latviešu valodā, tad arī saturs tiek apgūts valsts valodā.

Izglītības ministrija pamatskolā joprojām piedāvā saglabāt bilingvālo izglītību ar valodas attiecību 80 pret 20.

Šo priekšlikumu realizācijai gan ir nepieciešami vairāku normatīvo aktu grozījumi, kas jāiesniedz valdībai un Saeimai. Izglītības ministrija sola tos iepriekš izdiskutēt speciālistu lokā un sabiedrībā.

TOP komentāri

 • Maija Kalniņa
  0 0 0

  Maija Kalniņa

  Man nav saprotams cepiena iemesls. Šeit nav runa par to, ka šie bērni eksāmenus liek latviešu valodā un ne sliktāk vai pat labāk kā latvieši. Atkal taisa visi vētru piena glāzē....
 • smits
  0 0 0

  smits

  Neatceros gan kurā gadā, bet izskaneja toreiz viedoklis, ka sakot ar 2018. gadu Latvija izglītība par valsts budžeta līdzekļiem būšot tikai un vienīgi latviešu, tas ir, valsts valodā! Kā izņēmums būšot akreditētās izglītības iestādes, uzsveru akreditētās, kurās mācība notikšos ne par valsts naudu un daļēji ne latviesu valodā!
  Atgādieniet, lūdzu, kurā gadā un kura premjera laikā izskanēja šis apgalvojums!?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl